reklama

Geniální! Ecocapsule na sluneční záření může stát kdekoliv v divočině

Ecocapsule je vybavena solárními panely a větrnou turbínou Foto: Ecocapsule je vybavena solárními panely a větrnou turbínouFoto: Nice Architects

Jde stále o prototyp. Přesto se už nyní, téměř rok před očekávaným začátkem prodeje, musejí zájemci zapisovat do pořadníku.

Zájem o jednoduchou, ekologickou, snadno přepravitelnou, designovou ubytovací jednotku je opravdu veliký. Budí rozruch na Slovensku, kde vznikla, u nás i v zahraničí. Tak si ji pojďme představit.

Ecocapsule je vlastně mikro-domeček poháněný pouze solární a větrnou energií. Jde sice jen o ložnici s výklopnou postelí, několik úložných prostor, koupelnu se záchodem a kuchyňský koutek, ale své fanoušky si už našel. Může posloužit jako chatka, hotelový pokoj nebo nabíjecí stanice pro elektromobily. Uplatnění by ovšem mohl získat také v těžko dostupných místech. Hodit by se mohl fotografům divoké přírody, vědcům či turistům místo klasického karavanu. Potenciál Ecocapsule sahá ještě dál. Díky vysoké soběstačnosti by se totiž mohla využívat například i v místech zasažených přírodní pohromou. Zejména po zemětřesení.

Největší důraz však nepadl na velikost domku, ale na jeho nezávislost Foto:

Brzy dostane kolečka

Tým slovenských architektů a designérů ze studia Nice Architects svou první verzi mikrodomku vymyslel už v roce 2008. Od té doby ji vylepšuje k co největší nezávislosti. Druhá verze, kterou Slováci na konci května představili ve Vídni na Pioneer Festivalu startupů, je výrazně menší. S rozměry 2,55 x 4,45 x 2,25 metrů a váhou 1500 kilogramů se nově vejde do klasického přepravního kontejneru a brzy by měla získat i vlastní podvozek.

Interiér je jednoduchý, ale účelný Foto: Interiér je jednoduchý, ale účelnýFoto: Nice Architects

Soběstačnost na prvním místě

Největší důraz však nepadl na velikost domku, ale na jeho nezávislost. Ecocapsule je vybavena solárními panely a větrnou turbínou. Získanou energii shromažďuje v bateriích o kapacitě 9,744 kWh, které následně majitelé využijí pro osvětlení, vaření nebo ohřev vody. Veškerou spotřebu energie navíc hlídá počítač, který včas upozorní, že energie dochází nebo se s ní zbytečně plýtvá.

Nezbytností je také silná vrstva izolace, které eliminuje tepelné ztráty na minimum. Oblý tvar zase pomáhá shromažďovat a využívat dešťovou vodu. Jednotka je vybavena řadou filtrů, takže ani v nehostinných podmínkách by neměli mít obyvatelé Ecocapsule nouzi o pitnou vodou. Všechny tyto technologie dohromady umožňují, aby nízkoenergetický mikrodomek vydržel poměrně dlouhou dobu bez napojení na jakékoliv sítě.

Využívá energii slunce i větru Foto:

Na trhu za necelý rok

V tuto chvíli architekti ještě nezveřejnili konečnou cenu, za niž budou domky prodávat. První z nich by se ke svým novým majitelům měly dostat v průběhu příštího roku. Zpočátku bude k dispozici jediná verze, následně by měly vzniknout i další varianty.

Klára Beščecová

Rendery: Nice Architects

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Švestky rostou v místě terasy dál.  Foto:

Minidům pro hosty má tvar dortu

Na venkově na jihu Norska, konkrétně v oblasti Slåttevik, navrhlo studio Saunders Architecture minidům trefně pojmenovaný „Slice“ (česky plátek, krajíc) jako prosluněný...

Článek

Vyrobili si domeček na kolečkách a vyrazili za dobrodružstvím Foto:

Skončili s prací, postavili dům na kolečkách a vrhli se do dobrodružství

"Před dvěma lety jsme se partnerem Guillaumem rozhodli k odvážnému kroku a úplně změnili svůj dosavadní život. Nebylo to jednoduché rozhodování, dlouho jsme zvažovali...

Článek

Tento příklad moderně pojatého slaměného domu ukazuje, že všechny nemusejí být vyvedeny jen ve venkovsky rustikálním stylu  Foto:

Slaměný dům: Provizorní obydlí na věky

Ze slámy staví jak soukromníci své rodinné domy, tak i komerční investoři či obce kancelářské nebo veřejné budovy, sklady, stodoly nebo stáje. Pro své zvukově izolační...


reklama