reklama

Hodí se venkovský styl do městského bytu? Přesvědčíme vás, že to jde

A pochopitelně krb. Ten chybět nemůže Foto: A pochopitelně krb. Ten chybět nemůžeFoto: iStock

Nemylte se, nejde o design, který patří jen na chaty a chalupy. Jeho prvky umí neobyčejným způsobem občerstvit i interiér městského bytu.

Venkovský či, chcete-li, rustikální styl rezonuje nejen přírodní krásou, ale také určitou vyrovnaností člověka, který uměl žít v souladu s během roku a proměnami okolí. Právě přírodní materiály, které sice opracovala zručná ruka řemeslníka, ale stále neztratily kouzlo původní syrovosti, jsou nejlépe rozpoznatelným znakem tohoto stylu. Stačí nahlédnout do naší galerie a najdete inspirativní aranže bytových prostor, které jsou prodchnuty venkovským stylem.

Materiál, který roste

Hlavním materiálem je u rustikálního designu pochopitelně dřevo. Jeho struktura je neuvěřitelně dekorativní. V dnešní době se nahrubo opracovaná prkna, ale i jiné dřevěné prvky dostávají do popředí i u moderního interiérového designu.

Rustikální styl v moderním pojetí! Foto: Rustikální styl v moderním pojetí!Foto: iStock

Jestli si chcete – ovšem v současném duchu – u vás doma navodit alespoň náznakem venkovský uvolněný styl, pak určitě dřevěnými prvky nic nezkazíte. Můžete začít například nábytkem, stačí konferenční stolek, který na kovové konstrukci bude mít desku z náznaku hrubě opracovaného dřeva. Pro moderní bytový design je však neobyčejně působivé celou jednu stěnu pokrýt obkladem z různě odstínovaných prken. Čím budou působit hruběji, tím lépe.

Materiál, který kvete

Venkovský styl však myslí i na tkaniny, opět hrubějšího „zrna“. Máte-li lněné látky nahrubo tkané, sem s nimi. To samé se týká i koberečků. Ty moderní ze sešitých zbytků látek se hodí skvěle. Pamatujte ale, že když kobereček, tak by měl skutečně pokrývat jen část podlahy. Ta by pak měla být ze dřeva, kamene, či dlaždic nebo alespoň tak působit dezénem plovoucí podlahy nebo položeného stylizovaného materiálu.

Klasické vybavení kuchyně a jídelny jako u našich babiček na venkově Foto: Klasické vybavení kuchyně a jídelny jako u našich babiček na venkověFoto: iStock

Rysy rustikálního stylu

Připomenout rustikální styl u vás doma lze postupně. Myslete hlavně na jeho charakteristické rysy. Těmi jsou kromě dřevěných prvků třeba pruhy, květinové vzory, bílé hrubé látky, ale i ty, které vyzařují sílu barev. Vhodné jsou i kovářské prvky, které uplatníte například u konstrukce nábytku, zejména stolků, ale také např. u svítidel. Zcela bez debat sem zapadnou také výrobky z proutí. A kámen? Ten se hodí vždycky, ať už jako obklad stěn, kamenná podlaha, nebo jen kamenné solitéry coby dekorace.

Teplo domova

Máte-li možnost umístit u vás doma také krb, pak neváhejte! Ty studené na biolíh jsou nenáročné a můžete s jedním z nepřeberného množství tvarů krásně doladit váš interiér. Ten bude s každým rustikálním detailem čím dál více přispívat k vaší vyrovnanosti, kterou v našich představách obdivujeme u klidně vedeného venkovského života.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Modernější pojetí stylu Arts and Crafts pro jídelní kout s přípravným kuchyňským pultem Foto:

Styl Arts & Crafts staví na kráse dřeva. Jaké prvky jsou pro něj typické?

Osvěžující styl Arts and Crafts vznikl na Britských ostrovech kolem přelomu 20. století jako reakce proti přehnaně úzkostlivému pojímání interiéru viktoriánské éry. Odmítl...

Článek

Styl poválečné Ameriky zvaný mid-century modern (psáno také midcentury modern) Foto:

Styl poválečné Ameriky mid-century modern je stále velmi svěží. Jak ho vnést do bytu?

Užívejte si doma zlaté časy poválečné Ameriky. Pojďte teď skočit rovnýma nohama do amerického retro stylu, který připomíná dobu, kdy Amerika zářila do světa světelnou...

reklama