reklama

Holandská chata ční z dun jako diamant

Dům trčí z dun jako diamant Foto: Dům trčí z dun jako diamantFoto: archiv Marc Koehler Architects

Luxusní chata Dune House na ostrově Terschelling na severu Nizozemska poutá pozornost jehlanovitým tvarem a chytře šetří energií.

Je to ta nejpodivnější chata, jakou kdo kdy postavil. Už jen sama představa ložnice v betonovém suterénu zajistí slabším povahám bezesné noci. Spaní v podzemí je běžné možná pro africký kmen troglodytů, jehož příslušníci si hloubili jámy v zemi, v Holandsku ale tento postup nicméně překvapí. Na druhou stranu má trojice podzemních ložnic své výhody. Suterén je totiž tím nejklidnějším místem s nejvyšší mírou soukromí v celém domě.

Dům, nesoucí jméno Duna je dunami nejen obklopený, ale i inspirovaný. Cesta z přízemí, kde je umístěná jídelna, kuchyně a obývací zóna, vede po schodišti kotveném v jádru domu a připomíná chůzi po dunách. Stoupání, klesání a měnící se výhled okny na moře, má být velmi podobné tomu, co člověk vnímá při procházce zvlněným písečným pobřežím.

Luxusní chata jako by si hrála se svým okolím Foto: Luxusní chata jako by si hrála se svým okolímFoto: archiv Marc Koehler Architects

Dům tvoří recyklovaný betonový základ a jeho vrchní část je z trámů a panelů CLT (Cross Laminated Timber) z vrstveného dřeva. Zajímavé je opracování těchto panelů – specializovaná firma je mimo stavbu nařezala na potřebné formáty laserem, což zvládla během 14 dní. Samotná stavba musela proběhnout pokud možno rychle, aby co nejméně rušila místní hnízdící ptactvo. Další zvláštností domu je střešní krytina z neošetřeného dřeva, které časem zešedne. O úsporu energie se zasazují nastavitelné žaluzie integrované do severní a jižní fasády. Nadbytečné teplo odvětrává stropní ventilátor. Ukázek vyspělých technologií na úsporu energie je v domě daleko víc. S ohledem na to, že tento dům s obytnou plochou 180 m² jeho majitelé používají jen k rekreaci, bude jejich návratnost v nedohlednu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe Foto:

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

Veškeré prázdniny a dovolenou beztak trávily spolu, takže si čtyři spřátelené páry postavily své letní bungalovy vedle sebe. Pozemek pro své rustikální, moderně pojaté...

Článek

Článek

Chata trochu jinak Foto:

Originální chata visí nad potokem

Chata jako můstek? Jde to.


reklama