reklama

INSPIRACE: Milujete Itálii? Zařiďte si interiér v toskánském stylu a pusťte si domů slunce

Nádherný obývací pokoj. Foto: Nádherný obývací pokoj.Foto: istock.com

Zabydlela se vám doma nuda a vy tak voláte po útulné proměně, která vás zahřeje na srdci? Oblečte příbytek po vzoru prosluněného Toskánska a naordinujte si tak permanentní prázdniny. Inspirujte se!

Obklopte se vyhřátými barvami, povolejte na scénu kámen, nechť vám na stropě zapraská dřevo a v květináči bujně kvete olivovník. Jakmile si vámi milovaný jih propašujete k sobě domů, váš život dostane najednou jiný rozměr. Stane se z vás gurmán a požitkář ve všech směrech.

Ve slunné Itálii milují nejenom nápadité doplňky, ale především ty, které vyprávějí svůj příběh. Může se jím stát stěna ozdobená štukem, podlaha z keramické mozaiky nebo třeba dřevěný trám, který nahlíží do místnosti a upozorňuje na fakt, že čas pokročil, ale dřevo zůstává trendy za každých okolností.

Jak vyzrát na stěny a podlahu?

S bílými stěnami v toskánském ladění nikomu zrak nevytřete, proto se spolehněte na teplé odstíny barev, jako je kanárkově žlutá, antracitová, cihlová, béžová, odstín whisky táhnoucí se do karamelu, zralé pšenice, nebo nadýchané smetany, kterou posune do těch správných italských sfér keramická mozaika, kamenné obklady nebo znovu oprášíte stylem vintage sálající štuky.

Kromě klasických textilních tapet s renesančními motivy můžete zvolit různorodé lišty plné ornamentů či například suché obklady. Itálie přeje zdivu s nerovnostmi, kamínky a jinými dokonalými nedokonalostmi, co působí letitým dojmem. 

V obývacím pokoji je důležitý dostatek prostoru a hodně světla. Foto: V obývacím pokoji je důležitý dostatek prostoru a hodně světla.Foto: istock.com

„Už nějaký ten pátek žijeme ve vesničce kousek od Florencie, a tak vám mohu říct, že jen málokdy najdete v italské domácnosti koberec, zkrátka a dobře vítězí dlažba, které příjemné studí. Do Česka však raději pamatujte na teplo vyzařující dřevěnou podlahu ve stylu parket nebo na oko omšelých vintage prken či korku. A místo koberce je umocněte ručně tkaným nebo háčkovaným koberečkem,“ vysvětluje Karolína, která italskému temperamentu propadla na celé čáře.

Prima tip: Neumíte si obývací pokoj představit bez krbu? Zvýrazněte obklady na způsob přiznaných cihel. Vypadají skvěle a díky tomu sálají útulností na hony daleko.

Usaďte se po italsky

Skříně, komody, police, staré kredence a jiné kusy nábytku nakoupíte v bazarech nebo ve vetešnictví. Znovu je natřete a povolejte zase do služby. Ušetříte tak nemalý peníz za předražené designové skvosty. Úchyty chtějte ty keramické, popřípadě z tepaného kovu. Sedačku volte s dřevěnou konstrukcí viditelnou v područkách či jako lemování kolem horní části. Lichotky na skvělý vkus posbíráte s gaučem v odstínu koňaku s jasně jantarovou barvou a se záplavou smaragdových, vínových či krémových polštářků.

Zařiďte si interiér v italském stylu. Foto: Zařiďte si interiér v italském stylu.Foto: istock.com

Nakonec nesmí chybět nespočet menších či stojacích lampiček se stínítky spolu s jemnými třásněmi a obrazy ve dřevěném rámu s výhledem na krajinu pod toskánským sluncem. Lustry doporučujeme bytelné s kovovou konstrukci, kde se prolíná sklo, a to třeba rovnou i s kouzelnou vitráží.

Pec na pizzu a líbivá thonetka

Italové milují skvělé jídlo, proto ho připravují srdcem v prostorné rustikální kuchyni s ostrůvkem. Nad hlavou jsou zavěšeny staré kousky litinového nádobí a u linky se vyjímají kamenné obklady, všude voní středomořské bylinky a proutěné košíky zdobí kanýry. A nebyla by to opravdová Itálie, kdybyste opomněli kamennou pec na pizzu.

Ložnice musí být především pohodlná. Volte postel s vysokým čelem z proutí a k toaletnímu stolíku přistavte thonetku s polstrováním. K protější straně postele patří XXL taburetka nebo relaxační křesílko, kam si odložíte saténový župánek nebo tác se snídaní.

Svíčky volte ty v přirozených odstínech vosku, nikoli ty v gelovém složení.

domácí štěstí - svíčky Foto: domácí štěstí - svíčkyFoto: Thinkstock

Nezapomeňte si z Benátek přivézt karnevalovou masku. Vypadají totiž tak nádherně.

Domov provoňte citrusy nebo cypřišovou esencí.

Za okny pěstujte oregano, bazalku, rozmarýn či saturejku.

Bylinky jsou samy o sobě krásnou dekorací... Foto: Bylinky jsou samy o sobě krásnou dekorací...Foto: iStock

Užijte si chuť Itálie formou voňavého pesta, čerstvých špenátových raviol, do karafy nalijte tamní likér limoncello a čerstvě upečený chleba si vychutnejte s ovčím sýrem zvaným pecorino. A samozřejmě vám nesmí chybět v baru kvalitní italské víno.

Máte šikovné ruce? Mnohé vyrobíte také z palet. Tak vyzkoušejte.

(lz)

Článek

Nejstylovější schodiště na světě. Foto:

20 nejstylovějších schodišť světa, která jsou o schod napřed než ostatní

Schodiště bere většina lidí jako nutný praktický "vynález", který jim umožňuje stoupat do výšin. Čím méně schodů má, tím lépe. Po těchto designových schodištích ale budete...

Článek

Jídelny plné světla Foto:

INSPIRACE: 10x jídelny plné světla a energie. Ve které by vám nejvíc chutnalo?

Čas strávený v jídelně je pro nás doslova životně důležitý - stravujeme se zde, setkáváme se s našimi blízkými, začínáme zde každý nový den snídaní. Podívejte se na ty...

Článek

Světlé odstíny jsou v obýváku příjemné... Foto:

Milujete romanci, světlé odstíny a máte styl? Pak si zařiďte přesně takový obývák

Nebojte se různorodých kombinací, nakonec totiž přijdete na to, že jim to spolu maximálně sluší...

reklama