Bydlení

26. srpna 2014 06:00

Markéta Zídková

Investor se zcela spolehl na architekta. Získal tak jedinečný vzdušný dům

Investor je vášnivý amatérský fotograf a to předurčilo podobu domu.

Architektům se málokdy stává, že by je objednatel nechal dělat jejich práci. Stavitelé sice investují do dobrého architekta, jeho um ovšem promarňují vlastními laickými zásahy. Tento pražský dům je naopak výsledkem spolupráce, při níž měl autor návrhu volnou ruku.

Proto na tuto zakázku architekti ze studia Adama Rujbra rádi vzpomínají. Zadavatel totiž jen nastínil, co od domu očekává a nechal studio pracovat. "Jakmile se klient ztotožnil se základním konceptem, nic dále neřešil a svěřil nám plnou důvěru. V průběhu stavby jsme se sešli jednou nebo dvakrát, abychom odsouhlasili vzorky a jinak do celého procesu prakticky nezasahoval,“ vzpomíná autor projektu architekt Adam Rujbr.

Předpokladem pro tuto důvěru byla i dobrá vzájemná zkušenost z minulosti. Dům postavený na základech bývalého zahradnického domku sousedí s prvorepublikovou vilou, jejíž rekonstrukci také v minulosti navrhovalo studio Adam Rujbr Architects.

Další realizace studia Adam Rujbr Architects naleznete ZDE.Původním zadáním bylo pouze zrekonstruovat stávající zahradní domek nalepený ke zdi a v mírném svahu. Teprve později se z toho prakticky stala novostavba, ale místo zůstalo zachováno. „Od začátku mně umístění domu připadalo skvělé. Poloha nad údolím je umocněna krásnými výhledy, ze střechy domu je vidět až do Tróje. Samozřejmě vzhledem k charakteru okolí bylo pro stavbu obtížné používat mechanizaci a tak je se stavbou spjato mnoho lidské dřiny,“ říká autor projektu architekt Adam Rujbr.

Projděte si fotografie. Za pozornost stojí světlíky, jednoduché dřevěné konstrukce doplněné typovým střešním oknem Velux s motorovým ovládáním a zatemňovacími roletami, dále pak bezespárový akustický podhled nebo zatemňovací závěsy typu blackout s motorovým pohonem. Radiátory jsou značky Cordivari Hand.

Dům má dispozici 2+KK, v přízemí je vstupní hala, ložnice s koupelnou a technická místnost, nahoře je dvouúrovňový obytný/atelierový prostor, dále wellness prostor a dvě terasy.

Rodinný dům s fotoateliérem navrhlo studio v moderní černobílé podobě. Důvodem je to, že investor je vášnivý amatérský fotograf a domek byl plánován jako jeho fotoateliér. Klasická černobílá fotografie je i dnes atraktivní a proto i tato základní černobílá kombinace. Studio pak záměrně dojem z převládajících barev narušilo červeným solitérním vybavením. Čistý bíločerný interiér v kombinaci s kompletně prosklenou čelní stěnou jsou hlavními prvky, jimiž dům vychází vstříc právě potřebám profesionálního fotografa. Roli hraje především optimální osvětlení. To zajišťují střešní okna a množství světel. Symbolickou oporou fotografovi v jeho vzletné tvorbě je i celkově velmi vzdušný a otevřený prostor.

Osobité pojetí interiéru podtrhuje kuchyňský kout umístěný na vyvýšeném pódiu. Dojem luxusu zas podporuje designový nábytek, kvalitní spotřebiče stejně jako sauna. Studio Adama Rujbra navrhovalo i veškeré vnitřní zařízení. V tomto dvoupodlažním domě budou bydlet dva lidé. Nízká navazující podzemní část domu obsahuje technickou místnost.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky fotograf architekt dům studio Velux

Přečtěte si také