reklama

Jak doma uřezat láhev od vína a vyrobit si skleničku na pití, svítidlo či vázu

Recyklací získáte nejen originály, ale ušetříte i životní prostředí Foto: Recyklací získáte nejen originály, ale ušetříte i životní prostředíFoto: Bottleyourbrand.com

Patříte k milovníkům dobrého vína a čas od času se vám doma nakupí prázdné láhve zajímavých tvarů a barev? Poradíme, jak z kusu skla, který by jinak letěl do kontejneru, vyrobit vázu nebo stropní stínidlo.

Na tvoření z už nepotřebných lahví budete potřebovat nástroj na naříznutí skla, svíčku a něco na zabroušení ostrých hran. Řezák na sklo můžete případně nahradit bavlněným motouzem a odlakovačem. Pokud se rozhodnete náš plán vyzkoušet ještě dnes, jděte do toho. Jako základní materiál vám mohou posloužit prázdné skleněné láhve, které vás zaujaly svým tvarem nebo barvou, ale pracovat můžete i se zajímavými zavařovačkami. Z nich si zkuste vytvořit třeba originální misky na oříšky nebo olivy.

Skalpel, prosím

Toto je varianta, kdy potřebujete speciální výbavu.
Vybraný kousek skla pořádně očistěte a místo plánovaného řezu objeďte diamantovým řezáčkem (dá se koupit zhruba za 100 korun). Určitě vám to půjde lépe, když si láhev pevně ukotvíte. Vzniklou rysku nejméně minutu nahřívejte nad plamenem svíčky a potom láhev ponořte do připravené ledové vody, v naříznutém místě by měla prasknout. Pokud se jí nebude napoprvé chtít, zahřátí a ochlazení opakujte. Místo, kde láhev praskla, nezapomeňte začistit. Na ostrou hranu použijte smirkový papír pro broušení za mokra nebo karborundový brousek – stejný, se kterým na zahradě brousíte kosu.

Uřízněte hrdla a vytvořte zajímavě vypadající vázy, stejně jako to udělal umělec Gavid Guilfoose Foto:

Zkuste to bez řezáčku

Další možností je použití motouzu a odlakovače. Tato varianta je vhodnější i pro ty, kteří nemají dostatečně pevnou ruku na plynulou práci s řezáčkem. Tenčí bavlněný provázek pětkrát až šestkrát obtočte v místě plánovaného řezu, zavažte a vzniklý kroužek opatrně stáhněte. Na pár vteřin ho namočte v odlakovači, poté vraťte na původní místo na láhvi a zapalte. Láhev držte opatrně a otáčejte s ní tak, aby provázek hořel po celém obvodu. V okamžiku, kdy plamen zhasne, ponořte láhev do připravené ledové vody. Pokud budete úspěšní, nezapomeňte na začištění ostrých hran.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

K vyčištění trouby pak často postačí to, co máte běžně doma – skvělou službu udělá jedlá soda a vinný ocet Foto:

Jednoduchý způsob, jak vyčistit troubu. Za pár korun a bez chemie

Čištění připečených zbytků z trouby je… A víte co? Většina prodávaných přípravků stejně nefunguje.

Článek

Vyrobte dětem modelínu doma, budete přesně vědět, co obsahuje Foto:

Vyrobte si domácí modelínu za pár korun. Je jedlá a vydrží až půl roku

Tahle modelína se nevaří, je hotová za čtyři minuty a vydrží půl roku. A když dítě kousek sní, nic se mu nestane.

Článek

Nepostradatelná majoránka  Foto:

Majoránka je nenápadná bylinka s exotickým původem

Majoránka je u nás dobře známé, a snad dokonce nejvíce používané koření. Málokdo by asi hádal, že má exotický původ, pochází ze Středomoří a používaná je již od starověku.


reklama