reklama

Jak na nás působí barvy? Dejte pozor, které si pustíte do bytu!

Barvy nás ovlivňují daleko více, než tušíme. Foto: Barvy nás ovlivňují daleko více, než tušíme.Foto: istock.com

Černá zeštíhluje, červená je sexy a bílá působí čistě. To jsou definice barev, které na první dobrou napadnou asi každého. Barvy nás ale ovlivňují daleko více, než tušíme. Mohou působit povzbudivě nebo naopak konejší a uklidňují. Pusťte proto do svého života ty barvy, které potřebujete!

V interiéru dokážou barvy doslova zázraky a přemýšlet nad jejich vhodným použitím se opravdu vyplatí. Funkce místnosti je určujícím faktorem pro volbu té které barvy. Obecně platí, že do místností, kde je potřeba vyvíjet nějakou činnost, by neměly přijít příliš studené barvy, a naopak do pokojů určených k relaxaci a odpočinku se nehodí syté teplé barvy. Obecně se za teplé barvy považují žlutá, oranžová a červená. Za studené zelená, modrá a fialová. V teplých barvách je citelně přimíchána barva žlutá, ve studených je to zas barva bílá. Každá ze studených i teplých barev bude mít i škálu odstínů laděných do opačné strany. Myslete tady hlavně na to, že studené odstíny barev nás uklidňují a uspávají, teplé barvy naopak podněcují fyzickou i psychickou aktivitu.

Barvy vnímáme podle přírody

Až 80 % informací vnímáme pomocí zraku a příroda nás vybavila přirozeným vnímáním barev. Nejpřirozenější je pro nás zelená, modrá, hnědá, bílá a šedá. Tedy odstíny přírody, ať už v létě, či v zimě. Takto viděli svět naši předci po tisíce let a otisk přírody je i v genofondu moderního člověka. Pestré barvy jako žlutou, oranžovou, červenou nebo fialovou nabízí příroda jen sporadicky, a proto je vnímáme jako vzácnější a méně přirozené.

Pastelové barvy vypadají útulně. Foto: Pastelové barvy vypadají útulně. Foto: istock.com

Pokud váháte, jaké barvy použít do interiéru, naučte se trik designérů, který spočívá v tom, že základ interiéru vytvoří v neutrálních barvách a módní a výrazné barvy ukážou pouze na doplňcích. Pestré barvy, které jsou v přírodě méně časté, nás začnou postupem času dráždit a budeme je chtít změnit. Pokud vás to totiž časem přestane bavit, je jednodušší vyměnit polštáře něž malovat celý byt.

Neutrální barvy vše propojí

Nejvíce na nás barvy působí na velkých plochách, tedy na stěnách místností, které dokážou opticky zvětšit, zmenšit, zvýraznit či zneutralizovat. Přemýšlejte, jak moc vás barevná atmosféra místnosti bude ovlivňovat a jak bude barva v místnosti odrážet světlo.

Pro životní prostor a dobrý pocit z něj jsou zásadní také barvy neutrální, které vše propojují a působí jako tlumiče třecích ploch a emocí. Těmi budou především bílá, šedá a černá barva.

K barvě stěny zvolte vhodný nábytek. Foto: K barvě stěny zvolte vhodný nábytek.Foto: istock.com

Jak na nás barvy působí?

bílá – je neutrální, zvyšuje účinky ostatních barev spektra, evokuje čistotu nevinnost a svobodu

žlutá – je energická, povzbuzuje intelekt, optimismus, působí vesele

oranžová – podobně jako žlutá posílí kreativitu, hravost, dobrou náladu a přidává pocit tepla

zelená – nás uklidňuje a chrání, je spojená s přírodní energií, vyvolává pocit bezpečnosti a stability

modrá – barva míru a duchovna a rozjímání, znamená klid mysli, vyvolává představu oblohy a vzduchu

červená – je vzrušující, energická, náruživá, evokuje teplo, smyslnost a dobrodružství

fialová – přináší pocit tajemství, je náročná a osobitá, reprezentuje duchovní až esoterický svět za hranicemi smyslů.

růžová – barva něhy, dětství, jemnosti, nevinnosti a oddanosti

hnědá – je zemitá, spojená s představou jistoty, domova, působí důvěryhodně a bezpečně

černá – je neutrální, opticky zmenšuje a pohlcuje světlo, může působit tísnivě

Modrá a fialová jsou považovány za studené barvy. Foto: Modrá a fialová jsou považovány za studené barvy.Foto: istock.com(ku)

Další články:

Článek

Výběr barvy si pořádně promyslete. Foto:

Terapie barvou: 3 tipy, jak zvolit správné barvy do vašeho bytu

Zrovna jste koupili byt a přemýšlíte, jaké barvy zvolit, abyste se v něm brzy cítili co nejlépe? Nebo toužíte po změně a říkáte si, jak do vašeho hnízdečka vnést trochu...

Článek

Inspirujte se džunglí! Foto:

Inspirace tropickou džunglí: Vsaďte na květiny, vzory a pestré barvy

Vrátit se z pestré dovolené v tropech do svého šedivého domova může být velmi depresivní. Zažeňte nudu a nostalgii zavčas a přeměňte svůj domov v tropický ráj, kde se...

Článek

Nebojte se šedivé barvy i na stěnu v obýváku. Foto:

50 odstínů šedi u vás doma. Kde všude bude vypadat stylově?

Šedá zažívá renesanci. Dříve byla považovaná za neatraktivní “nebarvu” a spojovaná se stářím a smutkem. Jenže časy se mění a nyní je šedá synonymem elegance. Pusťte si ji...

reklama