reklama

Jak odhlučnit zahradu? Rozdělit dům do několika menších staveb

Domky rozestavěné po obvodu pozemku chrání před hlukem od aut a poskytují závětří Foto: Domky rozestavěné po obvodu pozemku chrání před hlukem od aut a poskytují závětříFoto: archiv Maynard Architects

Rodina chtěla prostorný a komfortní dům se zahradou chráněnou jak před větrem, tak i hlukem od silnice. Architekti všechna přání splnili spojením několika menších objektů.

Jak naložit se stavebním pozemkem, který skýtá dost místa i pro parádní zahradu, když kolem jezdí auta? Přesně tuhle otázku si položili architekti z ateliéru Andrewa Maynarda, když navrhovali dům pro jednu velkou rodinu a její rušný pozemek. Na zahradu zákazníci kladli opravdu velký důraz s tím, že by na ní neměl ani foukat vítr. Něco takového by kolem domu klasického formátu zajistily jen velmi vysoké zdi nebo skleněné zábrany, které by byly nevzhledné a ještě k tomu drahé.

Lepším řešením se proto zdálo rozvrhnout dům do několika menších a vzájemně propojených celků, což také architekti v projektu nazvaném Tower House (Dům s věží) udělali.

Takhle tu žijí Foto: Takhle tu žijíFoto: archiv Maynard Architects

V každém z objektů je po jedné místnosti. Ložnice na jižní straně pozemku a obývací místnosti na té západní. Dětské pokoje a knihovna jsou orientované na sever. Prostor uprostřed je vyhrazený kuchyni s jídelnou. Ta díky široce uplatněnému masivnímu dřevu působí vlídně a plní i účel obývacího pokoje.

Zmíněná knihovna pojme rozsáhlou sbírku svazků, z nichž rodiče chtějí předčítat svým dětem. I proto je umístěná hned pod dětskými pokoji.

Otázkou je, kolik takový dům spotřebuje na topení – dle členitosti určitě hodně. Tento stojí v Austrálii, kde jsou mírné zimy. Něco jiného by to ovšem bylo v našich klimatických podmínkách.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Jenže konstrukce vzbuzuje pochyby, jak by to s tímto domem dopadlo při první vichřici. Do „hřadového“ domu by obyvatelé stoupali po improvizovaném schodišti připomínajícím typický atribut kurníku  Foto:

Umělec navrhl dům, který by nejspíš skolil vítr

Francouzský umělec skloubil ve svém futuristickém návrhu styly Corbusierových domů a soch Santiaga Calatravy.

Článek

Ve spojení se scenerií za okny má i tvar domu svůj smysl Foto:

Kanadský pár si postavil dům, který shazuje sníh

Česko má za sebou další z již obvyklých mírných zim. O to kuriózněji působí z pohledu Středoevropana dům od kanadských architektů, jehož tvar z velké míry předurčily právě...

Článek

Proti-zombie vilka - Obrázek 10 Foto:

Bojíte se zombie? Pořiďte si dům, který je proti nim zabezpečený!

Polští projektanti vymysleli první dům odolný proti zombie.

reklama