reklama

Jak oživit nudný byt? Zkuste vertikální zahradu

Zelené stěny i vířivka Foto: Zelené stěny i vířivkaFoto: Laura Cantarella

Touto cestou se vydali i majitelé bytu v Miláně, kteří zatoužili mít kolem sebe dostatek přírody i v centru města.

Velké zastoupení zeleně v architektuře – to je velmi aktuální trend, který využívá stále větší množství stavitelů z celého světa. A jsou-li živé stromy, keře, popínavé i kvetoucí rostlinky zakomponovány do interiérů a exteriérů originálně, vždy vzbudí ohlas.

O tom se koneckonců přesvědčili před nedávnem v italském Turíně, kde byl postaven celý bytový komplex, jehož neoddělitelnou součástí se staly desítky obřích květináčů. Ty zcela nevídaným způsobem oživily nejen celý dům, ale dokonce celou čtvrť.

Článek

Každý strom má svůj „květináč“ Foto:

Podívejte se, jak vypadá dům plný stromů

Volání po návratu k přírodě slýcháme dnes a denně.

Podobně originálně, pouze o něco privátněji, se rozhodlo taktéž italské architektonické studio AE5 partners oživit jeden z milánských bytů. Jde o moderní podkrovní Apartment T z roku 2009, kde převládá bílá barva symbolizující jednoduchost a čistotu. S ní kontrastuje tmavší týková podlaha položená na 115 m² plochy bytu. Nábytek se drží převážně jednoduchých a geometrických tvarů. Aby interiér nepůsobil příliš sterilně, designéři jej ve spolupráci s majiteli dovybavili řadou barevných a různorodých doplňků.

Pohoda na terase ve městě Foto: Pohoda na terase ve městěFoto: Laura Cantarella

Nejzajímavější prvek celého bytu se trochu překvapivě nenachází v interiéru, ale najdeme ho na rozlehlé terase. Řeč je o vertikální zahradě, tj. o osázených stěnách, které prostoru dodávají vzdušnost. Přestože se celý dům nachází v zastavěné části města, terasa bytu spíš vyvolává dojem zenové zahrady. O relax a pohodu se tu starají nejen vysázené rostliny, jejichž druhy byly vybrány tak, aby v každém roční období aspoň část stěn kvetla, ale také vyhřívaná vířivka.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Majitel chce byt prodat, a tak si Robert De Niro musí v New Yorku najít nové bydlení Foto:

Byt Roberta De Nira je na prodej. Téměř za 40 milionů dolarů

Robert De Niro obýval jeden z nejhezčích newyorských bytů.

Článek

Přístavba vedle většího interiéru nabídla i velkou terasu a vlastní přístup na zahradu Foto:

Přistavět jde i byt v činžovním domě. Podívejte se, jak chytře!

V Česku jde pořád ještě o sprosté slovo – pohled na neumětelské zásahy z doby komunismu je varující. Doba se ale změnila a přístavba ke stávajícímu domu je opět důstojnou...

Článek

Jedinečné ubytování přímo v Indickém oceánu Foto:

Netradiční dovolená: Co se takhle ubytovat v podmořském pokoji?

Zážitek, který je noční můrou pro klaustrofobiky, ale snem těch, kdo chtějí poznávat všechno nové, netradiční a ojedinělé.


reklama