reklama

Jak se staví sen pro šest lidí ve dvoupokojovém bytě

Díky změnám dispozice přestal být obývací pokoj průchozí Foto: Díky změnám dispozice přestal být obývací pokoj průchozíFoto: FTV Prima

Premiéru třetího dílu nové série „Jak se staví sen“ uvidíte v sobotu 19. března v 17.35 na Primě.

Tomu říkáme odvaha. Jedenatřicetiletý Miloš si našel o sedm let starší partnerku se třemi dětmi, a tak se stal hlavou velké rodiny. Jeho žena Jana má dvě děti z prvního vztahu, syna z druhého a teď s Milošem čekají další přírůstek do rodiny. Tadeášek by se měl narodit za cca 4 měsíce. Jak se má v současnosti pět, v brzké budoucnosti šest lidí poskládat do 2+1, kde je navíc jeden pokoj průchozí? Navíc děti jsou různého věku, a tedy s odlišnými potřebami. Co s tím?

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen“ uvidíte v sobotu 19. března v 17.35 na Primě.

Láska nezná hranice
Miloš se s Janou zná tři roky. Seznámili se v práci ve školní jídelně. Mezi mladším Milošem a Janou je věkový rozdíl 7 let. Miloš musel Janu požádat o ruku natřikrát, až napotřetí řekla ano. Nejmladší syn Petr je ve střídavé péči u nich a svého otce. Prostřední syn Tomáš má lehčí formu ADHD, do toho puberta. Nejstarší dcera Adéla už doma moc nepobývá, chodí hodně ke koním a ke kamarádkám, ale z rodného hnízda se ještě vylétnout nechystá. Má společný pokoj se svými dvěma bratry, což není vždycky zrovna idylka.

Brzy jich bude šest Foto: Brzy jich bude šestFoto: FTV Prima

Byt tvoří dva obytné pokoje – obývák a dětský pokoj, dále kuchyně, koupelna, WC a chodba. Byt je svou velikostí i dispozicemi pro tak velkou rodinu nevyhovující. Nyní se navíc rodina potřebuje připravit na narození nového potomka. Manželé žijí v obýváku, který každý večer promění na ložnici. Nyní musejí z tohoto pokoje udělat i pokoj pro miminko. Postýlku chtějí mít u sebe. Fakt, že nemají postel ani vlastní prostor, je pro jejich manželství zatěžkávací zkouškou. Potřebovali by alespoň trochu soukromí a klid bude potřebovat i zbytek rodiny, až se Tadeášek narodí.

Původní vzhled pokoje Foto: Původní vzhled pokojeFoto: FTV Prima

Jana by obývák s kuchyní nechtěla propojovat. V kuchyni je velmi chladno a bojí se, aby zima nepřišla i do obýváku. Manželům vadí, že děti chodí přes jejich obývák, tj. jejich ložnici. O prohození pokojů neuvažovali, děti by se údajně bály mít pokoj hned za vchodovými dveřmi. Jinak nemají žádné velké nároky. Líbí se jim jednoduchost a praktičnost, chtěli by hodně úložných prostor, přáli by si patrovou nebo rozkládací postel. Kromě fotek a elektroniky netrvají na ničem, co musí zůstat.

A jak se na výzvu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?

Baví vás bydlení? Podívejte se web Prima living.

Hodnocení designérů: „Nápad se zrodil velmi rychle. Dispoziční řešení bylo jasným vyústěním přání majitelů bytu vyřešit zónování bytu a soukromí členů rodiny. Zásadním problémem byla špatně umístěná toaleta, situovaná za kuchyní. Přístup k ní byl pouze kuchyní přes obývací pokoj. Dětský pokoj byl přístupný pouze z obývacího pokoje, tudíž se neustále chodilo přes obývák, sloužící zároveň i jako ložnice rodičů. Nebylo zcela jednoduché se popasovat s výškovými rozdíly místností, a zároveň křivými zdmi a rákosovými stropy, které velmi rády odpadávaly. Rovněž povrchové vedení plynu nám způsobilo problémy. Museli jsme přeřezávat a napojovat plynové trubky, což bylo v napjatém časovém harmonogramu velmi náročné.

Podívejte se na ukázku:

Plyn byl v bytě veden po povrchu. To designéři nemohli změnit a tak to naopak využili a podtrhli v dalších detailech Foto:

Zcela zásadně jsme tedy upravili dispozici bytu. Vyřešili tím přístup do jednotlivých pokojů přes chodbu a nikoli průchodem přes další pokoj. V bytě je rázem více soukromí pro všechny a s očekávaným přírůstkem do rodiny se všichni navzájem budou méně rušit. Chodba probíhající až do kuchyně vyřešila i špatnou obsluhovatelnost linky při vaření. Nejvíce nás potěšilo zakomponování stávajících viditelných rozvodů plynu, které jsme nečekaně zvýraznili a udělali z nich zajímavý grafický prvek v interiéru. Současně jsme z trubek pro plyn vytvořili lampy a rám pro zrcadlo, které skvěle doplnily plynové rozvody stejným detailem.

Styl proměny můžeme nazvat městským s malým nádechem industriálu. Z nábytku jsme odstranili vlastně vše, jelikož byl nevzhledný a nekvalitní. Na místo toho jsme vytvořili nové úložné prostory, které jsou zakomponovány na míru do stěn. Zajímavým prvkem bylo využití díry do stěny po spojovacích dveřích mezi obývákem a dětským pokojem. Místo zazdění jsme ji obezdili nikou a vytvořili malou pracovnu. Barevně jsme kombinovali bílou neutrální barvu na stěnách, stropech a skříních s kamennou šedou na dveřích a skříních v obýváku. Kamenná šeď je použita i jako spojující pruh na stěnách, který propojuje niky u TV a pracovny se zbytkem místnosti. Tento horizontální prvek opticky rozšiřuje zmenšený obývací pokoj. Jako třešničky na dortu jsme použili černé doplňky v podobě klik dveří, vypínačů, a především plynových trubek, které se vinou interiérem a poutají na sebe pozornost.“

Těšte se na další proměnu – pomůže i vám! V dalším dílu uvidíte, jak upravit společný dětský pokoj pro velké holky a kuchyň s obývákem pro babičku s dědou v rodinném domku.

Inspirovali jsme vás? Spočítejte si, kolik by vás stála rekonstrukce?

Vše o pořadu najdete na stránce Jak se staví sen

Pořad můžete sledovat vždy v sobotu v 17.35 na Primě. Po odvysílání ho najdete na Prima Play.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Najdi deset rozdíl Foto:

Před a po: Srovnejte si proměnu bytu v Praze Dejvicích (včetně dispozičního plánu)

Při této proměně jsme předělávali byt 2+1 pro vbrzku již šestičlennou rodinu.

Článek

Nová kuchyně byla pro majitele překvapením Foto:

Kolik stála proměna bytu v Praze Dejvicích? Plus použité materiály

Přinášíme přehled použitých materiálů a výrobků.

Článek

Článek

Článek

Do mini bytu Adama Rujbra se vejdou i krbová kamna Foto:

Podívejte se, jak architekt dostal na 21 m2 kuchyň, obývák i ložnici

Architekti na příkladu titěrného bytu zřízeného v bývalé prádelně předvádějí veřejnosti, jak efektivně využít každý centimetr. Mini byt v Brně můžete navštívit a taky se v...

Článek

Byt je jedna dlouhá „nudle“, ale vše k bydlení se do ní vejde. Foto:

Malý byt naučil Newyorčanku úspornému stylu života

Žít v malém bytě, řekněme až v minibytě, sebou přináší jistá omezení. Pokud ale chcete žít v New Yorku, zůstat v centru dění a dokážete se přizpůsobit, pak z malého...

Článek

Tato přestavba staré garáže na obyvatelnou chatu nazvanou Garage je cenami ověnčený debut archi studia Graypants ze Seattlu Foto:

Minidomečky: Bydlení snů se vejde do 50 m². Ušetříte za energie i za hypotéku

Menší dům znamená, že budete vlastnit jen věci, které jsou pro vás doopravdy důležité. Kromě toho nemusíte platit takové náklady na bydlení a jako bonus navíc ani tolik...


reklama