reklama

Jak si vyrobit výsevné pásky z malířské lepicí pásky a mít tak po ruce v zimě více druhů klíčků

Díky výsevným páskům vám semínka v květináčích nebo na záhonku nevyplaví voda. Foto: Díky výsevným páskům vám semínka v květináčích nebo na záhonku nevyplaví voda.Foto: (schneidy)

Těchto pásků využíváme doma hlavně v zimě – k výsevu pohanky, drobnější řeřichy, ředkviček a pod., aby mohly růst pohromadě na malém prostoru. Celoročně máme tak v kuchyni po ruce zdravé zelené výhonky. Pásky můžete připravit i jako rychlý dárek k Vánocům. Přesný postup najdete níže na videu.

K pěstování výhonků stačí dlouhá nízká nádoba na okenním parapetu, voda na zalévání a semínka. Proč je nevysévám rovnou do zeminy? Proč jsem si začala dělat pásky? Aby mi semínka po vysetí a zalití neodplavila voda do krajů květináče.

Díky jejich přichycení na pásku také můžu do jedné nádoby vysévat i více druhů najednou, aniž by se mi míchaly dohromady.

Třeba pohanka je v době stříhání výhonků asi dvojnásobně vyšší než řeřicha. Proto mi vyhovuje, když mi na mém okenním „poli“ rostou vedle sebe v přísných pruzích a můžu si podle chuti vybrat ke sklizni jenom jeden.

Pásky jako dárek s překvapením

Výsevné pásky také ráda daruji známým. Buď jako zdravé, nebo jako okrasné dárky. Tak jak to za velké peníze dělají zahradnické firmy, nalepím na pásky například několik druhů podobně vysokých kvetoucích rostlin. Pásky s osivem opatrně smotám do šneků a převážu je ozdobnou mašlí. Obdarovaný si pak na jaře pásky jen poklade do záhonu a čeká na překvapení v podobě rovnoměrného rozkvetlého pásu.

V případě „zdravých“ pásků na lepenku lepím semena bylinek.

K přípravě "zdravých" výsevních pásků budete potřebovat:

papírovou (malířskou) lepicí pásku
nůžky
dlouhou mělkou nádobu
zeminu
semena pohanky, řeřichy (dle vlastního výběru)

Postup:

Odměřte si podle délky nádoby délku papírové pásky a odstřihněte ji.

Nasypte si na stůl první druh semen (řeřicha), upravte si rukou do řádky a nalepte je na připravenou pásku. Stejně lepte na další prázdné pásky i jiné druhy semen.

Na dno nádoby odsypte část zeminy. Pásy s nalepenými semeny klaďte vedle sebe na zeminu semeny nahoru.

Teď pásky zasypte další slabou vrstvou zeminy a zalijte.

Zeminu udržujte vlhkou. Zhruba po týdnu můžete sklízet vlastní zdravou úrodu.

Celý návod najdete na videu:

Autor: Zuzana Schneidewind
Kamera: Jan Kundera

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Osvěžovač vzduchu z pemprsek vydrží vonět několik týdnů. Foto:

VIDEO: Jak na unikátní osvěžovač vzduchu z pemprsek

Neuvěříte, dokud to nezkusíte. Z běžné jednorázové dětské plenky si lze v pár jednoduchých krocích vyrobit voňavý a vzhledný osvěžovač vzduchu. Mrkněte na VIDEOnávod.

Článek

Vendy 1 - Obrázek 3 Svícny Překrytí videa Foto:

VIDEO: Vyrobte si originální svícny z PET lahví. Vypadají jako ze skla

Možná máte doma pořád ještě mísu nebo vázu z těžkého barevného skla. Takové kousky vyrobené z hutního skla zdobívaly nejeden skleník či stěnu v obývacím pokoji. Překvapitě...

Článek

Jednoduché řešení Foto:

VIDEO: Jak zabránit lámaní nabíječek na mobily

Nabíječky s sebou taháme neustále. A podle toho vypadá jejich životnost.

reklama