reklama

Jak si zvětšit životní prostor? Připojte si k domu vagon!

Vypadá jako vlak v železniční stanici, který každou chvilku odjede Foto: Vypadá jako vlak v železniční stanici, který každou chvilku odjedeFoto: Container Design

Rodina propojila domek s vagonem.

Polovinu představuje starý vagon a druhá část vypadá jako železniční stanice. Spolu tvoří nezvyklý rodinný domek. Ten je k vidění na předměstí pobřežního japonského města Takasagu v prefektuře Hyogo.

Domek podobný vlakové zastávce má na svědomí Takanobu Kišimoto ze studia Container Design. Vagon vedle něj ale stát neměl. Architekt jej původně zamýšlel odvléci a na parcele postavit větší dům. Až když zjistil, že tu vagon parkuje už od dětství jeho klienta a že i pro místní plní funkci určitého navigačního bodu, zahrnul železniční relikvii do projektu.

Dříví do krbu vyplňuje prostor mezi „peronem“ a vagonem Foto: Dříví do krbu vyplňuje prostor mezi „peronem“ a vagonemFoto: Container Design

Vagon u podlouhlého domku s jednokřídlou, v přední části výrazně přesahující střechou tak působí jako vlak stojící v železniční stanici. „Vypadá, jako by měl každou chvilku odjet,“ pochvaluje si výsledný efekt architekt. Přispívá k němu i plechový plášť, který domku dodává industriální ráz.

Ve vagonu si hrají děti, které případně i hrají na hudební nástroje. Domek navazuje obývacím prostorem a v klidnější zadní části koupelnou a ložnicí. Společenskou část od intimnějších odděluje krytá vnitřní terasa, která zároveň svými skleněnými stěnami obě zóny prosvětluje.

V mezeře mezi domkem a vagonem rodina uskladňuje kulatinu, s níž zatápí v krbových kamnech. Obnažená trámová konstrukce v interiéru není nijak povrchově upravená a barevně ladí s překližkou na stěnách. Tou je obložený i vagon. Obě tyto části jsou od sebe oddělené zvukově, okny na sebe ale obyvatelé vidí.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Spojení peněz s nápaditostí vede k eleganci namísto okázalosti. Věc ve světě, především ale v České republice spíše vzácná Foto:

Jak se stavěl dům z boeingu

V kopcích nad městem Malibu v Kalifornii stojí dům postavený z Boeningu 747, který jsme si včera představili. Pojďme se podívat, jak se dům stavěl.

Článek

Tvarem převratné obydlí díky nízkému těžišti zůstává stabilní Foto:

Co takhle bydlení ve vodě? Dům Exbury egg vám to umožní

Exbury egg dává možnost zahnízdit ve vodě.

Článek

Designérka Anna Marešová  Foto:

Nenechte si vše nakreslit od architekta aneb Jak na spokojené bydlení

Mladá designérka Anna Marešová získala za svou práci řadu ocenění.

reklama