reklama

Jak udělat prostor větším? I v malém bytě lze vykouzlit metry navíc

V opravdu malém bytě je volbou skládací nábytek Foto: V opravdu malém bytě je volbou skládací nábytekFoto: FTV Prima

To, zda máte dostatek životního prostoru, se neodvíjí jen od velikosti bytu, ale i od jeho uspořádání. Roli tak hraje účelnost a vtipnost uspořádání. Pak lze vytvořit příjemný domov, kde o sebe lidé nebudou zakopávat.

Je jedno, jestli se vaše rodina rozrostla o nového člena a vy náhle cítíte, že se do vašeho bytu nevejdete. O všechno zakopáváte a celkově máte pocit stísněnosti. Stejně tak se klidně mohlo stát, že jste si chtěli dopřát bydlení na lepší adrese. Ale kvůli rozpočtu, který nešlo nafukovat do nekonečna, jste si museli odpustit pokoj navíc nebo jste prostě ukrojili pár metrů čtverečních z původních plánů. A v malém bytě je opravdu znát každičký metr. Proto je nutné volit do interiéru správné barvy, vzory a materiály. Dáme vám pár ověřených a užitečných rad, jak opticky zvětšit vaše bydlení. Když se jich budete držet, máte šanci pocítit opravdovou změnu k lepšímu. A znovu ucítit pocit prostoru a volnosti!

1. Zrušte kuchyň
Někdy vyřeší potřebu další ložnice to, když se zruší kuchyň a k vaření se využije část většího obývacího pokoje. Jestli máte kuchyňský kout anebo opravdu maličkou kuchyň, použijte místo velkých kachlíků opravdu malé kachličky. Kuchyň vám vyroste před očima!

Někdy vyřeší potřebu další ložnice to, když se zruší kuchyň a k vaření se využije část většího obývacího pokoje Foto:

2. Vsaďte na sklo
V malé koupelně vždycky budete mít pocit většího prostoru, když nainstalujete sprchový kout s čistě skleněnými stěnami.

V malé koupelně vždycky budete mít pocit většího prostoru, když nainstalujete sprchový kout se čistě skleněnými stěnami Foto:

3. Světlá je jistota
Tapety nebo výmalba světlých barev je jednou z dalších metod, jak udělat prostor větším. Takže jestli máte rádi barvy na stěnách, v malých bytech hodně přemýšlejte, případně se jim úplně vyhněte.

Tapety nebo výmalba světlých barev je jednou z dalších metod, jak udělat prostor větším Foto: Tapety nebo výmalba světlých barev je jednou z dalších metod, jak udělat prostor většímFoto: Thinkstock

4. Překvapivě pruhy
Pruhy na koberci či podlaze jsou sice velmi výrazný prvek interiéru, ale často jde o skvělé řešení, jak vytvořit pocit nekonečně širokého či velmi dlouhého pokoje.

Pruhy na koberci či podlaze jsou sice velmi výrazný prvek interiéru Foto: Pruhy na koberci či podlaze jsou sice velmi výrazný prvek interiéruFoto: Thinkstock

5. Výšku doženete
Jestli jste si koupili nebo si pronajímáte byt s nízkými stropy, nevadí. Prostě jen držte nábytek při zemi! Použijte nízký konferenční stolek, pohovku bez vysokých polštářů a komodu o třech zásuvkách spíše než skříň od země ke stropu. To vše dodá takovému bytu pocit, že se tu dá dýchat.

Jestli jste si koupili nebo si pronajímáte byt s nízkými stropy, nevadí. Prostě jen držte nábytek při zemi! Foto: Jestli jste si koupili nebo si pronajímáte byt s nízkými stropy, nevadí. Prostě jen držte nábytek při zemi!Foto: Thinkstock

6. Tón v tónu
Malé pokoje mohou vypadat prostorněji, když vyberete nábytek nebo alespoň textilie ve stejném či podobném tónu, jako je barva na stěnách. Opět malý trik, jak navodit pocit prostoru.

Malé pokoje mohou vypadat prostorněji, když vyberete nábytek nebo alespoň textilie ve stejném či podobném tónu jako je barva na stěnách Foto: Malé pokoje mohou vypadat prostorněji, když vyberete nábytek nebo alespoň textilie ve stejném či podobném tónu jako je barva na stěnáchFoto: Thinkstock7. Ukliďte si
Drobné předměty a nepořádek jednoduše ukliďte. Není kam? Co takhle využít například místo pod dětskou postelí a umístit tam zásuvky. Případně koupit rovnou postel, která využívá celý prostor pod ní jako místo k uskladnění věcí. Využijte každý centimetr.

Drobné předměty a nepořádek jednoduše ukliďte. Není kam?  Foto: Drobné předměty a nepořádek jednoduše ukliďte. Není kam? Foto: Thinkstock8. Dlouhé závěsy
Místnosti s nižšími stropy budou vypadat vyšší, když zavěsíte dlouhé záclony a závěsy až těsně ke stropu a nikoli jen nad okna. Nechte je splývat od stropu dolů a radost z pocitu, že je pokoj vyšší, vás nemine.

Místnosti s nižšími stropy budou vypadat vyšší, když zavěsíte dlouhé záclony a závěsy až těsně ke stropu a nikoli jen nad okna Foto: Místnosti s nižšími stropy budou vypadat vyšší, když zavěsíte dlouhé záclony a závěsy až těsně ke stropu a nikoli jen nad oknaFoto: Thinkstock

9. Nožičky
Super trik na pocit vizuálního zvětšení vašeho obývacího pokoje je vždy kupovat nábytek na nožičkách spíše než nábytek, který leží přímo na zemi.

Super trik na pocit vizuálního zvětšení vašeho obývacího pokoje, je vždy kupovat nábytek na nožičkách Foto: Super trik na pocit vizuálního zvětšení vašeho obývacího pokoje, je vždy kupovat nábytek na nožičkáchFoto: Thinkstock10. Buďte velkorysí
Rada pro moderní bydlení: Stavět nábytek podél stěn je velmi staromódní. Nebojte se umístit například stůl anebo pohovku kolmo ke stěně. A nebo klidně i do volného prostoru!

11. Zrcadla
Velké šatní skříně vestavěné do stěny pokoje „sežerou“ obrovský kus místnosti. Jistě, nemáme-li šatnu, není téměř jiná možnost, jak ukládat oblečení. Zkuste na některé posuvné dveře umístit zrcadlo. Odrazy vytvoří pocit, že váš pokoj je dvojnásobný.

Velké šatní skříně vestavěné do stěny pokoje „sežerou“ obrovský kus místnosti Foto: Velké šatní skříně vestavěné do stěny pokoje „sežerou“ obrovský kus místnostiFoto: Thinkstock

12. Vzdušnost
Jestli bydlíte v malém bytě, nekupujte si těžké zdobné tmavé závěsy. Držte se světlých barev a průsvitných bohatě řasených materiálů. Získáte pocit vzdušnosti.

Jestli bydlíte v malém bytě, nekupujte si těžké zdobné tmavé závěsy Foto: Jestli bydlíte v malém bytě, nekupujte si těžké zdobné tmavé závěsyFoto: Thinkstock

12. Plast či sklo
Skleněný či průhledný plastový nábytek umocní pocit, že je v interiéru dostatek místa. Nejenže vám pokoj bude připadat větší, ale bude působit mnohem světlejším dojmem.

Skleněný či průhledný plastový nábytek umocní pocit, že je v interiéru dostatek místa Foto: Skleněný či průhledný plastový nábytek umocní pocit, že je v interiéru dostatek místaFoto: Thinkstock

13. Zrcadla!

Zrcadla! A ještě jednou zrcadla! Nic nezvětší váš byt tak efektně jako několik dobře rozmístěných zrcadel. Z jistých úhlů odráží hladké zrcadlo celou hloubku pokoje. A ten se zdá být mnohem větší.

Zrcadla! Zrcadla! A ještě jednou zrcadla! Foto: Zrcadla! Zrcadla! A ještě jednou zrcadla!Foto: Thinkstock

14. Kruh
Potřebujete opticky zvětšit váš byt? Udělejte kruh uprostřed místnosti. A to tak, že koupíte kruhový koberec. Případně na něj můžete ještě postavit kulatý stůl.

(tek)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Více úložných prostor se do této ložnice již nedostalo Foto:

Máte malou ložnici? 8 tipů, jak ji stylově zařídit a využít každý centimetr

I miniaturní prostory mohou být zařízeny stylově. Se správnými triky a technikami to bude zábava. V tomto článku se podíváme, jak efektivně zařídit malou ložnici.

Článek

Chytře vymyšlené doplňky pojmou moře drobností Foto:

Postrádáte úložný prostor v koupelně? Máme pro vás 10 chytrých řešení

Kam je uložit, aby byly stále u ruky, ale nepřekážely? V koupelně máme spoustu drobností a každá z nich by měla mít svoje místečko.

Článek

Zaoblené hrany se syrovostí betonu nekorespondují, ale co by člověk neudělal pro děti Foto:

Mladé rodině nestačil malý řadový domek. Tak ho architekti takhle chytře „nafoukli“

Chtěli si užívat výhod městského života a přitom nic neslevit z nároků na prostor a světlo. Jedinou potíží ale bylo, že bydleli v titěrném starém domku.


reklama