reklama

Jak v zimě ušetřit za topení, a přitom být v teple? Zkuste tyto triky

Víte, jak správně topit? Foto: Víte, jak správně topit?Foto: istock.com

Topná sezona je v plném proudu a právě výdaje spojené s teplem přidělávají mnohým z nás starosti. Vytopit totiž rodinný dům není žádná legrace, natož levná záležitost. Jak tedy bydlet v teple, a přitom efektivně snížit zbytečné výdaje? Přelouskejte si tyto zlaté rady a ušetřete za topení!

Nebudeme vás ponoukat k tomu, abyste doma drkotali zuby ani se nijak zvlášť omezovali. Naše úsporné tipy jsou o tom, jak vyzrát na tepelné ztráty, které nám mohou ukrojit podstatnou sumu z rodinného rozpočtu. 

Minimalizujte úniky tepla

Máte stará okna a cítíte, jak jimi protahuje chladný vzduch? Do budoucna samozřejmě promyslete jejich výměnu, avšak prozatím nahraďte alespoň unavené okenní těsnění za nové, ať zbytečně nepouštíte teplo ven. To stejné se vyplatí zkontrolovat také u dveří.

Termostatické hlavice na radiátoru se vyplatí. Zainvestujte do nich. Foto: Termostatické hlavice na radiátoru se vyplatí. Zainvestujte do nich.Foto: istock.com

Velmi populární jsou mimo jiné termoizolační fólie na okenní sklo, a to zvláště tehdy, pokud nejsou vaše skla dvojitá či trojitá. U starých oken je právě okenní výplň považována za největšího zloděje tepla.

Termoizolační fólie nejsou drahé, jejich samotná realizace není náročná, zvládnete ji hravě sami levou zadní. Kromě tepelných úspor dojde také ke snížení mlžení oken, což jistě přispěje k pohodě panující u vás doma. 

Jaká teplota je tak akorát?

Samozřejmě vždy záleží na tom, na jaké teplo jste zvyklí. Avšak odborníci se shodují, že pobyt v přetopených prostorách není pro náš organismus příznivý. Tepelné skoky z procházení z tepla do zimy nás stojí nejenom energii, ale také mohou nalomit naši imunitu. Spolehněte se proto na termostat, který si podle vámi zadaného režimu pohlídá cílovou teplotu.

Pokud opouštíte byt, je vhodné nastavit hodnoty kolem 18 až 19 °C, to platí mimo jiné také o nočním režimu. Abyste neprotopili příliš a přitom byli v teple, ideální je teplota kolem 21 a 22 °C. Každý další stupeň navíc se prodraží v závislosti na tom, jak dlouhá a intenzivní bude zima.Teplotu cíleně regulujte. Foto: Teplotu cíleně regulujte.Foto: istock.com

„Pokud vím, že budu péct, nebo si s manželem zatopíme v krbu, tak vždy upravíme režim topení podle aktuální potřeby,“ vysvětluje Markéta.

Jak dlouho větrat?

Není potřeba otevřít okna na patnáct minut, to vůbec ne. Bohatě stačí tři až pět na to, aby pro výměnu vzduchu v místnosti bylo učiněno za dost. Tento interval v chladných měsících opakujte třikrát až pětkrát během dne a také s přihlédnutím k panující vlhkosti u vás doma. Pokud například sušíte prádlo v obýváku, vlhkost musí pryč, jinak se usadí na stěnách, okna budou zarosená a vy si koledujete o vznik plísní. 

Pamatujte také na to, že správné větrání, ať už to zní jakkoli překvapivě, může stát za úsporou za topení. Nahromaděný vlhký vzduch v interiéru se totiž ohřívá mnohem déle, než ten suchý, který si zajistíte správně otevřeným oknem.

Zaostřeno na radiátor

Netopí radiátor rovnoměrně? Je potřeba jej odvzdušnit. Také si zakažte na zdroje tepla dávat oblečení na usušení, dále odsuňte nábytek a také neváhejte dlouhé splývající závěsy vyměnit za ty kratší.

Zamyslete se nad tím, zda opravdu neprotopíte víc, než je nutné.   Foto: Zamyslete se nad tím, zda opravdu neprotopíte víc, než je nutné. Foto: istock.com

Co dál?

• Na noc se vyplatí spustit žaluzie či rolety a také zatáhnout závěsy. Zamezíte tak tepelným ztrátám.

• Máte pocit, že trochu protahuje vzduch skrze okna? Na okenní parapet posaďte líbivou plyšovou hračku, která má v popisu práce snížit průvan.

• Za radiátor naistalujte reflexní fólii, která stopne prohřívání zdí a vzduch začne proudit tak, jak má, tedy do místnosti.

• Mnohonásobně se vyplatí každou místnost vytápět jinak, tedy podle potřeb. Největší teplo by mělo panovat v obýváku, dětském pokoji a koupelně. Naopak chodbu, komoru a ložnici není třeba nijak zvláště vytápět.

Přetopené interiéry našemu zdraví ani peněžence nesvědčí. Foto: Přetopené interiéry našemu zdraví ani peněžence nesvědčí.Foto: istock.com

(lz)

Další články:

Článek

Platby za teplo patří k nejvyšším položkám rodinných rozpočtů. Jak ušetřit? Foto:

Praktické tipy, jak ušetřit za teplo. Nemusíte vypínat radiátor, ani se klepat zimou!

Přestože to většině z nás není moc po chuti, teplé počasí venku vystřídaly první opravdu chladné dny a noci. V bytech i rodinných domcích se naplno rozjela ústřední topení...

Článek

Jak si doma užívat pohodu a pohodlí? Foto:

Jak si užít zimu v pohodlí domova? Máme hřejivé tipy na domácí pohodu, které budete milovat!

Mléčné mlhy by se daly krájet, mráz s jinovatkou konají svoji práci, teploty padají k nule, jednou slabě mrholí, jindy se z oblohy sypou sněhové vločky. Mrazivé počasí nás...

Článek

Na zimu zůstane opuštěna spousta chat a chalup... Foto:

Chalupa v zimě. 10 opatření, která jí pomohou přečkat mrazy a vaši delší nepřítomnost

I když necháváte svůj „druhý domov“ dlouho opuštěný, je vhodné také občas provést kontrolu nebo o ni požádat sousedy...

Článek

Řezané květiny a zima? Proč ne! Foto:

Řezané květiny v zimě? Dokonalá dekorace pro náročné! Nechte je působit křehce, tajemně a luxusně

Máte naklizeno a pomalu se začínáte těšit na adventní čas? Co by ještě podtrhlo dokonalou předvánoční atmosféru vašeho bytu, než se rozsvítí stromek a zavoní cukroví?...

reklama