reklama

Jak získat co nejlepší výhled?

Každé z podlaží sestává z pěti kvádrů  Foto: Každé z podlaží sestává z pěti kvádrů Foto: Cadaval & Solà-Morales

Dům na větrném útesu má každé z oken natočené jiným směrem. Majitelé díky netradičnímu řešení mají více slunečního světla i skvělý výhled.

Parcela na zajímavém místě krásný výhled sama o sobě nezaručí. Musí se o něj zasadit i architekt. Sunflower House španělského studia Cadaval & Solà-Morales je z tohoto důvodu rozdělený do 10 bloků. Každý z nich je natočený jinam a Středozemní moře je z domu vidět v až neobyčejném rozsahu.

Nápad natočit segmenty každý jinam ovšem původně předurčil extrémní vítr, jemuž je parcela na kraji rybářské vesnice na severovýchodním výběžku španělského pobřeží Costa Brava vystavena.Chtěli výhledy, ale vůbec si neuvědomili, že dům bude vystavený jedněm z nejsilnějších větrů, které na poloostrově vanou nemluvě o nedostatku přímého slunečního svitu,“ vysvětluje jeden z architektů, který se na projektu podílel. Cílem neobvyklého řešení proto bylo chytat sluneční svit v různých denních časech.

Na velké rovné ploše zbylo dost místa na prostornou obývací zónu na čelní straně domu  Foto: Na velké rovné ploše zbylo dost místa na prostornou obývací zónu na čelní straně domu Foto: archiv Cadaval & Solà-Morales

Z jedné vody načisto tak páru v jeho dvoupodlažní rezidenci zajistili slunce i desítku zarámovaných výhledů na Středozemní moře. Právě na schopnost tohoto domu zachycovat sluneční záření a jeho teplo odkazuje i jeho název Slunečnicový.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Tento příklad moderně pojatého slaměného domu ukazuje, že všechny nemusejí být vyvedeny jen ve venkovsky rustikálním stylu  Foto:

Slaměný dům: Provizorní obydlí na věky

Ze slámy staví jak soukromníci své rodinné domy, tak i komerční investoři či obce kancelářské nebo veřejné budovy, sklady, stodoly nebo stáje. Pro své zvukově izolační...

Článek

Bazén s terasou vystupují nad útes. Koupelny a komora jsou naopak orientované ke svahu Foto:

Dům je pod garáží a auto parkuje na střeše

Pozemků, zvláště těch s pěkným výhledem ubývá a tak rostou domy i v obtížném terénu.

Článek

V sousedním novém rodinném domě se nacházejí pokoje všech členů rodiny Foto:

Na titěrném pozemku postavili druhý dům

Zrekonstruovat starý dům, nebo na jeho místě postavit nový? Osmičlenná rodina v Austrálii našla řešení v kombinaci obou možností.


reklama