Bydlení

29. listopadu 2016 06:00

Jana Brass

Jaká je budoucnost interiérového designu? 5 trendů, které ovlivní naše bydlení

Vybrali jsme pro vás pět momentálně nejznatelnějších trendů, které zasáhnou do stylu našeho bydlení během několika málo let.

Věštění z křišťálové koule je například v oblasti bydlení zbytečné. Už teď se totiž rodí silné tendence, které naznačují, kam se bude ubírat budoucnost našich domovů, jejich vybavení a způsob života v nich.

1/ Domácnost, která myslí za nás

Technika jde stále dál a dál, a to se týká i vybavení našeho domova chytrými doplňky. V těchto dnech se v USA vrhá do prodeje nové zařízení – Google Home, které vypadá jako designový reproduktor. Přehrát hudbu je ale to nejmenší, co nabízí. Ve spojení se službou Google Assistent může vlastník moderního domova pouze hlasovým příkazem zhasnout v celém domě nebo jen v dané místnosti, ovládat topení, televizi atd. Designový kousek si ale zapamatuje i vaše poznámky a třeba i nákupní seznam, který vám následně v obchodě zobrazí na mobilu. Nabídka služeb „reproduktoru“ v podobě „přimáčklého vajíčka“ je ale mnohem větší.

Zdá se vám tento pokoj poněkud prázdný? Doplňte si do něj, co potřebujete. V budoucnu ale vše zastane jen jeden chytrý přístroj, který bude ovládat techniku zabudovanou ve stěnách. Na vás bude jen rozdávat slovně příkazy; foto: Thinkstockphotos

Podobná zařízení budou v budoucnosti vintegrována přímo do stavby domu. Už teď budí například velký zájem varná deska Tulér od italské společnosti Tipic. Je postavena jako jedna velká plocha, kde naleznete i dřez. Stačí mávnout nad senzorem a objeví se prohlubeň se sifonem. Druhé mávnutí dřez opět skryje pod dokonale hladkou pracovní plochou. V takové na omak kamenné pracovní desce jsou stále promyšleněji zdokonalovány ohřívací plochy, okem neviditelná váha a třeba i nabíjecí místo pro váš mobil.

Mít dokonale stylový domov by nemělo být v budoucnu vůbec problematické. Tak, jak jeho vybavení navrhne designér, tak jej vytiskne 3D tiskárna; foto: Thinkstockphotos

Pojďme ale dál. Co třeba sprcha na hlasové ovládání nebo zmáčknutím tlačítka změnit výhled z ložnice? Myšlenka inteligentní domácnosti získává nyní první konkrétní podobu rozdrobenou do mnoha přístrojů a aplikací, za pár let však budou patřit chytré interiéry k běžné výbavě nových nebo rekonstruovaných staveb.

2/ Nábytek z tiskárny

3D tisk je teprve nedávnou novinkou a začíná si nacházet cestu do nejrůznějších odvětví. Už nyní je poměrně rychlý. Interiéroví architekti a designéři mají tak velkého pomocníka v lepší vizualizaci svých návrhů. Klient konečně může vidět v reálu, jak bude designový prvek v jeho domácnosti vypadat, například model nábytku. Rychlost výroby modelu a jeho schválení bude časem znamenat znatelnou úsporu nákladů. Bohaté zkušenosti s tím má např. francouzská designová společnost Ventury.

Pokud se ale na věc podíváme ještě zevrubněji, kde je psáno, že unikátní kousky do vaší domácnosti nebude také možné vytisknout na 3D tiskárně už celé? Umí toho hodně a leckdy je obratnější než mnohé obráběcí stroje. Až cena 3D tiskáren klesne ještě níž, kdo ví, co se ještě objeví za nápady k jejich využití.

Už dnes si můžete model domu nebo bytu promítnout 3D na počítači. Obrázky mají ale ještě ke „skutečným“, tedy co nejvěrnějším záběrům z vašeho budoucího domova daleko; foto: Thinkstockphotos

3/ Účelně mrňavé domovy

Žít v dostatečně velkém prostoru, jehož proporce a vybavení je maximálně účelně vybaveno, se proměňuje v nový fenomén bydlení. Pikantní je na tom to, že jde o skutečně malé domky nebo byty, jejichž rozloha často nedosahuje ani 37 m2. V USA se bydlení pod názvem „Tiny House“ stává čím dál větším hitem, a to nejen kvůli rostoucím cenám nemovitostí, ale také kvůli sílícímu zájmu o ochranu životního prostředí a zmírnění dopadů vlastní existence na negativní procesy ovlivňující přírodu. Lidé, kteří si vybrali tento způsob života, jsou mistry v efektivním využití svých malých domovů. Nemohou si navíc vynachválit, jak si zjednodušili život a také že už neutrácejí tolik peněz jako dřív.

Nový trend v USA staví na co nejúspornějším nakládání s místem. Člověk by žasnul, na jak malém prostoru se dá pěkně bydlet. Když k tomu přidáte ještě ohleduplnost k přírodě a šetrnost pro vaši peněženku, zdá se to být ideální přístup k modernímu bydlení; foto: Thinkstockphotos

Především dva poslední argumenty lákají do řad obyvatel chytře malého bydlení víc a víc zájemců. V takovém vymazleném bytečku má každá věc vícero využití. Například schody jsou zároveň skladovacími jednotkami nebo jeden prostor je zároveň obývákem, kuchyní, jídelnou a vstupní halou. Záleží jen na tom, jak momentálně poskládáte chytře vymyšlený a umístěný multifunkční nábytek. Vzhledem k tomu, že ceny za bydlení jen málokdy klesají, zdá se i tento způsob bydlení skutečně životaschopným trendem budoucnosti.

4/ Užitečná neskutečnost

Virtuální realita je také fenoménem moderní doby. V současnosti opouští omezený prostor pouhých vizuálních hrátek a nachází uplatnění a hlavně oblibu v mnoha oborech lidské činnosti. Interiéroví architekti pomalu (vzhledem k ceně a náročnosti) začínají využívat její přednosti. A budoucnost? Představte si, jak se budete s propracovanými brýlemi procházet svým zatím prázdným bytem, kde jej již od designéra vše připraveno a vy nebudete odkázáni jen na pár návrhů v počítači. Ale pojďme ještě o kousek dál. Co takhle si naskenovat vaši stávající vybavenou domácnost a jen si dosazováním do ní vybírat budoucí dezén tapety, barvy na stěnu, nový nábytek, podlahy atd. a přitom se jí procházet jakoby nic?

Představte si, jak se budete procházet novým holobytem, kde ještě není zařízení, pouze s tabletem v ruce. Kam s ním namíříte, tam uvidíte, jak bude místo po úpravách a doplnění nábytku vypadat. Když se vám to nebude líbit, designér to změní; foto: Thinkstockphotos

5/ Nábytek, který nebolí

Mezi spotřebiteli se čím dál tím více rozrůstá snaha nakupovat ohleduplně, a to nejen výrobky, které mají co nejmenší dopad na životní prostředí, ale i takové, které jsou sociálně citlivé – podporují místní či chudé řemeslníky, oblasti a státy. Do popředí se tak dostává třeba nákup nábytku, který je vyroben jen pár kilometrů od vás, než aby se vozil přes půl zeměkoule. Zákazníky také stále více zajímá, jestli na daný kus nábytku nebylo spotřebováno přespříliš energie. Zajímavý je i trend, kdy se znovu po mírné opravě, nebo úpravě začne využívat starší vybavení domácnosti. Inu, styl života, v němž se dbá na trvale udržitelný design, má také co do sebe. Jeho sílící tendence jasně ukazuje, že i on je trendem budoucnosti, a to nejen „z nouze“ v chudších zemích, ale paradoxně i v těch bohatých s dostatečně vyzrálou společností.

V moderních domovech budeme i nadále chtít nějaké spojení s přírodou. Dřevěné prvky, zvláště ty, na nichž dřevo působí neopracovaně, z našich domovů jen tak rychle nezmizí. Navíc dřevo se dá zkombinovat s mnohými dalšími materiály; foto: Thinkstockphotos

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také