reklama

Jaký účinek má žlutá na cholerika, melancholika či flegmatika?

Teplejší žlutá, až okrová s růžovými květy zase působí více letně. Tapeta z řady Fleurique Eijffinger Foto: Teplejší žlutá, až okrová s růžovými květy zase působí více letně. Tapeta z řady Fleurique EijffingerFoto: Eijffinger

Když švýcarský malíř a designér Johaness Itten vynalezl barevný kruh, asi netušil, jaký přínos to bude pro všechny z nás, kteří se věnují barvám, používají je v běžném i profesním životě. Seriál barev, který vás v následujících týdnech čeká, bychom ale chtěli pojmout trochu netradičně. Podívat se na barvu z trochu jiného pohledu.

Rozebereme pěkně barvičku po barvičce a na každou se podíváme jak z hlediska interiéru, tak i z hlediska psychologického vnímání člověka. Věděli jste například, že velmi náročná pro naše oko je fialová barva? Proto ji v interiéru doporučuji v malém množství. Třeba jen na jednu stěnu.

V prvním díle našeho „barevného seriálu“ se můžete těšit na žlutou.

Barva je vlastně vjem, který vytváří světlo dopadající na sítnici lidského oka. Podle vlnových délek světla pak rozlišujeme jednotlivé barvy.

Žlutá je barva slunce, tepla, světla, ale také žárlivosti. V interiéru opravdu funguje tak, že ho prosvětlí a navodí pocitu tepla. Pokud trpíte nedostatkem světla v místnosti orientované na sever, určitě vymalujte žlutou. Bude vám zde pocitově tepleji a místnost se krásně prosvětlí. Žlutá má mnoho podob, od okrové, hořčicové až po citronovou.

Samozřejmě jsme díky ní optimističtěji naladěni a navozuje nám příjemný pocitPokud chcete docílit krásného kontrastu, volte barvy na barevném kruhu naproti sobě. Proto si žlutá tak výborně rozumí s fialovou. Jsou totiž kombinací teplé a studené barvy. Pocitu harmonie také docílíte použitím více druhů žlutých tónů v jedné místnosti. Vytvoříte tak přirozené přechody a barva bude působit nenásilně.

Žlutá nezná omezení, co se týká typu místnosti. Krásně vypadá v dětských pokojích, kde si můžete dovolit jakoukoliv sytost. Ale i v ložnicích a obývacích místnostech se této veselé barvy bát nemusíte. Má spoustu něžných pastelových odstínů, ale umí si navléct kabátek elegantní hořčicově žluté nebo okrové. Zkrátka, pokud chcete svůj interiér prozářit, sáhněte po žluté. Jen se na to podívejte:

Žlutá a naše psychologie: žlutá díky svému zářivému vzhledu podporuje duševní činnosti člověka. Samozřejmě jsme díky ní optimističtěji naladěni a navozuje nám příjemný pocit.

Žlutá patří mezi teplé barvy a tyto vyvolávají u:

sangvinika – uvědomělé konání
cholerika – spíše lehkomyslné konání
melancholika – podpoří ho v jeho činnosti a kontaktu s lidmi
flegmatika – podpoří ho v duševní činnosti, stimuluje ho

Text:

Zuzana Schubertová
ze studia Epes rádes

Designérka Zuzana Schubertová, Epes rádes

 

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Když zvolíte bílý základ, můžete si hrát Foto: www.husohem.se

Žlutá je dobrá. Rozzářila celý byt

Zářivá, jasná jako pampeliška na louce.

Článek

Stačí pár věcí. Vyrobil truhlář Jakub Repper Foto: Jakub Repper

Také milujete „recy věci“?

Palety jsou zkrátka fenomém. Lze s nich kouzlit neuvěřitelné kreace.

Článek

Designérka Zuzana Schubertová ze studia Epes Rádes stála před nelehkým úkolem – vybudovat z tohoto msíta útulnou zimní zahradu Foto: Zuzana Schubertová

Proměna zaneřáděného balkonu v útulnou zimní zahradu

Podívejte se, jak vznikla terasa na letní posezení i relax.

Článek

Tapeta s vystouplými semišovými pruhy za postelí – Eijffinger (k dostání v Epes Rádes Shop, Dělnická 21, Praha 7), cena 2290 Kč/role Foto: Epes Rádes

Byt pro manžele, kteří milují Afriku

Své koníčky můžete snadno a nenásilně vnést do svého bydlení. Podívejte se na jeden takový zdařilý byt.

 

reklama