reklama

Je to novostavba, nebo starší dům po rekonstrukci? Zkuste si tipnout

Obývací zóna je úzce propojená jak s jídelnou uvnitř, tak i s tou venkovní na terase Foto: Obývací zóna je úzce propojená jak s jídelnou uvnitř, tak i s tou venkovní na teraseFoto: Ben Hosking

Kuchyňská linka hned u terasy, dřevo, přírodní materiály, to vše vytváří z tohoto domu příjemné bydlení.

Funkční dispozice i ve vztahu k zahradě, dostatek denního světla i celkové vzezření domu jsou pro pocit z domova rozhodující. Modernistický ateliér Lachlan Shepherd Architects zaměřený na nadčasová a praktická řešení, pomohl majiteli proměnit jeho zastarávající rodinný dům v komfortní soudobý příbytek.

Při pohledu zvenku je zjevné, že tento dům především chrání soukromí svých obyvatel Foto: Při pohledu zvenku je zjevné, že tento dům především chrání soukromí svých obyvatelFoto: Ben Hosking

Vyžádalo si to ale rozsáhlé zásahy i velký podíl vlastních fyzických sil. Polovinu střešní konstrukce stávajícího domu stavitelé ponechali a zbývající část nahradili novou konstrukcí, která umožnila lepší ventilaci a hlavně vpustila dovnitř denní světlo. Obývací zónu rozšířili a zasadili do ní i novou kuchyni, která je úzce propojená jak s jídelnou uvnitř, tak i s tou venkovní na terase.

Dům, který je po rekonstrukci opláštěný novými prkny a dostal i novou střešní krytinu, si lze snadno splést s novostavbou a jeho obyvatelé tak ze svého domova mají už při příchodu lepší pocit.

Okno z kuchyně do terasy usnadňuje venkovní stolování  Foto: Okno z kuchyně do terasy usnadňuje venkovní stolování Foto: Ben Hosking

Aby náklady nepřesáhly rozpočet, velkou část prací v interiéru odvedl sám majitel, který zkompletoval na zakázku vyrobený nábytek, položil podlahovou krytinu, instaloval dřevěné podhledy, zavěsil a spasoval dveře a namontoval zapuštěné nástěnné police. Úspory dosáhl i recyklací starého materiálu. Uvnitř domu totiž uplatnil materiál z rozebrané části původní střechy.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Klín skýtá jedinečné možnosti využití interiéru. Ve špici je toaleta, schodiště i parádní veranda Foto:

Před a po: Podívejte se, jak hravý dům vykouzlili z této ruiny. Interiér je překvapivě moderní

„Acute House“ v Melbourne není novostavba, nýbrž přerod sešlého domku na kompaktní rodinný dům 21. století. Autoři si ovšem museli poradit se záludným útlým pozemkem ve...

Článek

Z materiálů se kromě betonu dostalo na osvědčenou kombinaci ocele, dřeva a skla. Do výplně nad vstupními dveřmi je vyleptaný původní název domu „Tathra“  Foto:

Viktoriánský dům prošel totální rekonstrukcí. Vznikl světlý interiér, který nabídl třetí ložnici

Terasovitý dům z viktoriánské éry poznamenaný úpravami ze 70. let potřeboval pořádně zrekonstruovat. Zůstaly jen obvodové zdi, pryč šly i okna, krb a schodiště.

Článek

Kuchyň s ostrůvkem/pultem je o něco menší, ale dobře řešená, že se tu zas až tak moc nenaběháte Foto:

Přístavba domu je často jak pěst na oko. Tahle se ale mimořádně povedla

Řekli byste, že se jedná o přístavbu? Starý i nový celek dokonale splynuly v jedno. Rodina získala větší obytný prostor, přesto zůstalo místo i na minimalistickou zahradu.

reklama