Bydlení

6. října 2017 10:33

Tereza Javorová

Je vám doma zima? Zatočte nekompromisně s úniky tepla z vašeho domova

Platíte za topení jak mourovatí, ale teplo vám doma moc není? Chce si to na problém pořádně posvítit a jednou pro vždy s úniky tepla rázně zatočit. Poradíme vám, jak teplo doma izolovat. Už žádné spaní v tlustých ponožkách!

Problémová okna

Bezkonkurenčně největší ztrátu tepla představují okna a dveře. Ty by ve vašem hledáčku měly být na prvním místě! Zejména starší okna špatně doléhají a bytem se vám prohání průvan. Podobně jsou na tom starší dveře, kde už dřevo odpracovalo své a je trochu pokroucené, tedy nedoléhá. Hodně pomůže nové těsnění, což je velmi ekonomická varianta, protože ho koupíte za pár kaček v každém hobbymarketu.

Oknům pomůže i nová vrstva navíc. Opravdu hodně tepla vám zachrání bytelnější závěsy nebo pořádné žaluzie. Podmínkou však je, že závěsy nebudou překrývat topení ale budou krýt pouze okna!

Nezapomínejte, že jakékoliv ozdobné mřížky či jiné zakrytí radiátorů snižuje jejich výkonnost. Na závěsy můžete použít speciální materiál, který má na jedné straně takzvaný zátěr bránící pronikání nejen světla, ale i hluku a chladu.

Pokud okna táhnou opravdu hodně, je nejlepší samozřejmě investovat do nových s izolačními dvojskly. To už je dražší, i když výhledově nejrozumnější, řešení. Další možností je buď výměna pouze jednoduchého vnějšího skla v oknech za dvojsklo, nebo na vnitřní sklo instalovat reflexní fólii. Ta pak v zimě odráží teplo zpět do místnosti a v horkých dnech může sní- žit teplotu v místnosti i o pět stupňů Celsia.

Pozor na sever!

Kolem dvaceti až pětadvaceti procent tepla uniká obvodovým zdivem. To platí především pro majitele rodinných domů, kteří v zimě řeší, jak ušetřit za topení. Více než opravovat padající omítku se vyplatí investovat do zateplení fasády.

Pokud stavíte, můžete už preventivně řešit i polohu domu vzhledem ke světovým stranám. To má totiž také velký vliv na spotřebu tepla. V severní stěně byste měli počítat pokud možno s co nejméně prosklenými plochami, zato na jižní straně se meze nekladou.

Umíte topit?

Ušetřit za teplo vám pomůže i správně nastavený topný režim! Zamyslete se, k jakému účelu slouží konkrétní místnost, jak často a kdy ji využíváte! Nejvyšší teplota by měla být v obývací místnosti, nejchladnější může být ložnice. Podle odborníků přetápěním o jeden stupeň Celsia se spotřeba může navýšit až o šest procent.

Odjíždíte-li pryč na krátkou dobu, topení nevypínejte – pokud necháte dům zcela vychladnout, následná spotřeba energie na jeho opětovné vyhřátí bude mnohem vyšší, než kdybyste nechali topení zapnuté na nižší stupeň.

(ku)

Již brzy se bude měnit letní čas na zimní... Kdy se bude měnit čas v následujících letech, se dozvíte zde.

Podívejte se na nádherné podzimní dekorace:

Podobné články

Další články:


Přečtěte si také