reklama

Jste zasněný bohém? Vykouzlete si doma uvolněný boho styl. Přinese vám pohodu a štěstí

Lapače snů jsou symboly boho stylu. Foto: Lapače snů jsou symboly boho stylu.Foto: istock.com

Jste tak trochu bohém, romantik, a přitom zapřisáhlý fanoušek pohodlí? Tak pak se vám bude božsky bydlet tam, kde hlavní housle hraje populární styl boho. Inspirujte se, jak si ho vytvořit i u vás doma.

Oživte éru svobody, svezte se na vlně volnomyšlenkářství a najděte se tak trochu ve stylu hippies. Tento styl nenařizuje absolutně nic a přitom umožňuje víc než dost. Byt v boho stylu je zaručený recept na plně prožitý den, který bude všechno, jen ne všední. Žít neokoukaně je zkratka boží.

„Celý život jsem jako manažerka v bance žila podle příkazů, zákazů a toho, co bylo nutné zařídit a komu se zase podřídit. Měla jsem všeho po krk. Cítila jsem se jako v pasti, a tak jsem utekla na čarokrásné, byť daleké Bali. Fušuji do digitálního nomádství, žiji tady u šplouchajících vln v malém plážovém domku na skále, který jede na vlně boho od podlahy až ke stropu. Druhé patro pronajímám cestovatelům, kteří mi potvrdili, že tento bohémsky zařízený interiér v nich nastartoval lepší myšlenky, kreativitu a taky pocit nekonečné volnosti,“ vysvětluje nadšeně Sára (33).

Všechno je o vás a ve vás

Nic takového, že tohle musí být tak a ne jinak. Stačí se vám zamilovat do přírodních materiálů, zbožňovat barvy, mít odvahu je tasit a hlavně žít tak, jak to sami cítíte. Už i proto je bohémský styl maximálně individuální a zkrátka svůj. Každý z nás totiž do něj otiskne kus sám sebe.

Hitem jsou barvy, pestrá škála potisků, vzorů a především přírodních materiálů, které signalizují fakt, že příroda je nám blízká, nikoli tedy přehršel plastu a umělé syntetiky. Žít i být totiž lze i EKO.

Nebojte se ornamentů a alternativníh dekorací. Foto: Nebojte se ornamentů a alternativníh dekorací.Foto: istock.com

Zdivo nechejte křičet vřelými odstíny, jako je vínová, tyrkysová, smaragdová nebo třeba jen tak bělostným neutrálním nátěrem, který zútulní textilní tapety se vzory a to klidně i na několik způsobů.

Jde se na to. Jak začít?

Co se týká podlahy, tak tu nechejte zazářit a sem tam na ni vyskládejte textilní dečky, orientální kusové koberce nebo třeba huňaté kožešiny. Pokud vám chybí prostor jenom pro vás, vykouzlete si svůj kout za pomoci větších či menších polštářů rozesetých na podlaze, ke kterým si můžete přizvat nízký dřevěný stolek, kam poputuje pestrobarevný čajový servis. Nemluvě také o exoticky vyhlížejících taburetkách, kterým to v boho stylu sluší víc než dost. Navodit pocit oddělené místnosti můžete třeba paravánem z bambusu nebo záclonkou tvořenou z korálků.

Důležitá je nevázanost a svoboda, která by v domácnosti bohéma měla být cítit. Foto: Důležitá je nevázanost a svoboda, která by v domácnosti bohéma měla být cítit. Foto: istock.com

Máte spadeno na nábytek a netušíte, který si vybrat? Vaše zraky by měly poutat zajímavě řešené kusy nábytku s kovovou patinou, keramickými úchyty, působivými kresbami nebo s nevšedními malbami. Vyhýbat se nemusíte ani nesourodé variantě à la „každý pes, jiná ves“. Tento mix stylů totiž není na škodu, naopak jej můžete přetvořit na velké plus.

TIP PRIMA LIVING: Netušíte, jak a čím vyšperkovat čelo postele? Co takhle vsadit na klasické palety, které stačí obrousit, natřít a máte hotovo.

Boho styl vám učaruje. Foto: Boho styl vám učaruje.Foto: istock.com

Hlavně s nápadem

Nevíte, jak využít volný prostor v obývacím pokoji nebo v rozměrné XXL ložnici? Neváhejte si do místnosti zavěsit houpací sít. Tu vybavte klidně milým háčkovaným přehozem s třásněmi a dolaďte do komfortního luxusu hromadou skvělých polštářků s vysokým vlasem.

Pokud spíše směřujete vstříc k přírodě a čistým liniím boho stylu, ozdobte si stěnu lapačem snů, zamilujte se do přírodních solných lampiček a škály třásní, korálků, bavlnek či uzlů.  Místo obrazu si namalujte tolik populární mandalu, jež se bude mimo jiné slušivě vyjímat také na bambusových miskách či talířkách. Vytaste se také s vašimi relikviemi z cest zachycujících sošky exotických bohů či zvířat a stálezelenou flóru zasaďte do proutěných květináčů.

Příroda a čisté linie k boho styu patří. Foto: Příroda a čisté linie k boho styu patří.Foto: istock.com

Ideální je fíkus benjamin, zamiokulkas, dračinec, lopatkovec, kokosová palma nebo třeba tlustice pyšnící se oplácanými křivkami. Vedle nešlápnete ani klasickými lučními květinami, na ty si však budeme muset nějaký ten pátek zase počkat.

Do boho interiéru se hodí přírodní materiály. Foto: Do boho interiéru se hodí přírodní materiály.Foto: istock.com

Najdou se ale mezi námi i tací, kteří se s tím dvakrát, jak se říká, nepářou. A tak své poklady, jako jsou šátky, šperky, přírodní korále a jiné bez ladu a skladu zavěsí na větší či menší větev.

A jakmile se u vás usadí boho styl, zaposlouchejte se do zvuků přírody, najděte se v meditaci, přečtete si báječnou knihu Čtyři dohody, provoňte váš domov exotickou kuchyní, vnímejte lásku, utečte na cesty a věřte, že když jednou najdete sami sebe, tak už nikdy nezůstanete sami. Boho styl vám zkrátka a dobře učaruje.

(lz)

Další články:

Článek

Vypadá evropsky, ale barvy a vzory se inspirovaly v Maroku Foto:

Vůně orientu: Vneste si domů marocký styl plný barev a středomořské exotiky

Maroko má k Evropě blíž, než si myslíme. Během staletí se stalo místem prolínání španělské, portugalské a arabské kultury. Vznikl zde styl plný barev, který si získává...

Článek

Pokud nechcete pěstovat palmy, vzory jejich listů můžete použít na dekoracích Foto:

Ohřejte se i v české zimě. Karibský styl dodá vašemu domovu exotiku i pohodlí

Pokud chcete do bytu vnést trochu dalekých krajů, ale vyřezávané sošky z obchodů s dárky vám k tomu nestačí (nedivíme se vám), určitě se začněte zajímat o to, co světu...

Článek

Nebylo by krásné bydlet v takovémhle bytě? Foto:

Bydlete jako na zámku. Francouzský styl je jednoduchý a přitom bohatý

Francie dala světu hodně. Naučila ho také zařídit byt účelně a zároveň zdobně. Nemusíte spadnout do kýče a zahltit byt zlatým nábytkem ve stylu Ludvíka XIV., ono by se to...

Článek

Kuchyně ve skandinávském stylu. Foto:

Deset pravidel severu: Objevte skandinávský styl a pusťte ho do svého bytu

Víte, proč celý svět miluje skandinávský styl bydlení? Všem vyhovuje jeho čistota, jednoduchost, elegance a praktičnost. Pokud si ho vykouzlíte ve svém bytě, zaručeně...

 

Článek

Dřevo je zásadní materiál v ruském stylu bydlení. Foto:

Bydlení v ruském stylu: Teplé dřevo, vyřezávané ornamenty a bohaté květiny. Zamilujte se do romantiky à la Rusko

Když se řekne ruské bydlení, vybaví se nám buď nevábná uniformní bytová jednotka, nebo zlatem přeplácaný palác všemohoucího, ale vkusu prostého oligarchy. Zkusme se...

reklama