reklama

K prvorepublikové vile přistavěli minimalistickou přístavbu. A povedlo se!

Změnil se takřka k nepoznání, ale přece si zachoval svého prvorepublikového ducha Foto: Změnil se takřka k nepoznání, ale přece si zachoval svého prvorepublikového duchaFoto: archiv ČCA

Přihodit další dům a nestydět se za to.

Rozšířit prvorepublikový rodinný dům a současně respektovat jeho architekturu lze jen jedním způsobem – přiznat, co jste přistavěli. V Ludgeřovicích u Českého Těšína si přitom troufli i na velký kontrast tradičního s moderním.

Rodinný dům na malém městě na východě ČR chtěl stavebník přebudovat na funkční, úsporný a nadčasový dům, který by ctil historii místa. Architekti ale dobře vědí, že za přívlastkem „funkční“ se obvykle skrývá požadavek na větší obytnou plochu, kryté garážové stání a další úpravy, které s trochou neopatrnosti zničí charakter původní stavby.

Architekt Karel Cieślar si toho byl vědom a v koncepci rekonstrukce vyšel z principu přirozeného spojení prvorepublikové architektury „katalogových“ rodinných domů s kontrastními, minimalisticky pojatými novými přístavbami.

Aby i tak výrazně upravený dům i nadále patřil na své místo, nechal jej autor návrhu obložit materiály, které s lokalitou mají souvislost. Ocelové části konstrukce to se svou industriální povahou splňují stejně jako dřevěný obklad přístaveb.

Dům tedy spojuje tradiční a současnou architekturu a navíc se po rekonstrukci posunul do kategorie nízkoenergetických staveb, kde už měl díky příhodné orientaci beztak rezervované místo.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Tropické a suché podnebí umožnilo, aby byla stavba navržena jako energeticky zcela soběstačná Foto:

Luxusní hvězdicovitá vila v poušti si vystačí jen se solární energií

Na první pohled vypadá tato stavba jako čistě moderní architektura. Její hvězdicovitý tvar přitom vychází z dodržení původní beduínské tradice.

Článek

MMM Corones Foto:

Slavná architektka Zaha Hadid postavila na vrcholu hory jedinečné muzeum

Spojení dvou slavných jmen, oba jsou profesionálové a bezesporu je můžeme označit za legendy. Každý vynikl v jiném oboru. Jeden v architektuře, druhý v horolezectví. A...


reklama