Bydlení

18. září 2014 05:45

Markéta Zídková

Kam s ním? Tipy, jak šikovně třídit odpad

Mnozí z nás se snaží odpovědně třídit odpadky, ale občas nám to přerůstá přes hlavu. To když doma zakopáváme o plastové lahve nebo krabice s papírem. Přitom je to zbytečné. I třídit se dá chytře.

Pokud třídíte a podařilo se vám k této bohulibé činnosti přesvědčit i ostatní členy vaší domácnosti, máte za sebou to nejobtížnější. Teď už k dokonalosti scházejí dva malé krůčky – zorganizovat domácnost tak, aby vás třídění v konečném důsledku neomezovalo, a vytrvat. K tomu prvnímu krůčku se vás pokusíme inspirovat, ten druhý pak určitě přijde sám.

V domácnosti, kde se třídí, by měly být ideálně čtyři nádoby: na směsný odpad, plasty, papír a na sklo. Jestliže kupujete mléko nebo další nápoje v kartonech a máte na ně někde poblíž bydliště kontejner, budete potřebovat i pátou nádobu. Ideálním místem pro umístění odpadkových košů je kuchyně, v ní totiž produkujeme odpadu nejvíc. Jako nejelegantnější řešení se nabízí pořízení sorteru, tedy děleného koše, který je vestavěný přímo v dolní skříňce nebo šuplíku linky.

Ne v každé lince je ale na umístění vestavěného koše na tříděný odpad dostatek prostoru. V tom případě můžete vybírat z nabídky volně stojících košů, případně zvolit jinou variantu, například tašky. V kuchyni co nejblíže dřezu by měla být alespoň nádoba na směsný odpad, ty ostatní můžete umístit kdekoliv na vhodném místě, například v předsíni, komoře nebo na prosklené lodžii. Tipy na šikovné třídění najdete ve fotogalerii:

Základní pravidla pro správné třídění odpadu:

Odpadky, které v domácnosti správně vytřídíme, neskončí na skládce, ale dostávají šanci na recyklaci. Základním předpokladem je, že do barevně odlišených kontejnerů vhodíme jen to, co do nich patří.

Žlutý na plasty

Do něj vhazujte fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balicí fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Nepatří sem mastné obaly se zbytky potravin, takže například kelímek od jogurtu před vyhozením vypláchněte. Nevyhazujte ani obaly znečištěné žíravinou nebo barvou.

Modrý na papír

Je určen na veškeré tiskoviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky nebo knihy, vyhodit můžete i obálky s fóliovým okénkem nebo papír s kancelářskými sponkami. Do tohoto kontejneru nevhazujte kopíráky, mastný, promáčený nebo jinak znečištěný papír. Pozor na papírové pleny, ty patří do směsného odpadu.

Zelený na sklo

Kromě skleněných lahví sem můžete vyhazovat i tabulové sklo. Nepatří sem keramika, porcelán, zrcadla nebo autosklo. Nezapomeňte, že někdy vedle zeleného kontejneru stojí ještě bílý – ten je určen speciálně na čiré sklo.

Oranžový na nápojové kartony

Sem patří krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru pořádně sešlápnout. Nevhazujte sáčky od kávy a různých potravin v prášku ani nápojové kartony silně znečištěné zbytky potravin.

Co ještě nepatří do směsného odpadu

Do kontejnerů kromě skla, papíru, plastu a nápojových kartonů nepatří ani elektroodpad, baterie, světelná zařízení, nebezpečný a objemný odpad nebo odpad, se kterým se musí nakládat zvláštním způsobem, například léčiva.

(bras s přispěním Ekonom.cz)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také