reklama

Každý desátý Čech spí na rozkládací pohovce. Jaké to mají ostatní Češi?

Více než polovina Čechů chodí spát již před půlnocí  Foto: Více než polovina Čechů chodí spát již před půlnocí Foto: Thinkstockphotos

Člověk v průměru prospí čtvrtinu až třetinu svého života. Všichni ale nespíme stejně.

Odlišnosti ve spánkovém rytmu, jeho délce a kvalitě ovlivňuje mnoho okolností. Některé z nich nás zřejmě překvapí a nejspíš by nás ani ve snu nenapadly.

Spánek je pro psychické i fyzické zdraví člověka velmi podstatný. Je to zdroj energie, způsob odpočinku, zkrátka nezbytná součást našeho každodenního životního rytmu. Zajímáme se ale o spánek dostatečně? Víme, kolik času je potřebné spánku věnovat? Co všechno náš čas snění ovlivňuje? Na všechny tyto otázky se zaměřil nedávný průzkum, jehož výsledky prezentuje Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle.

Jen jednoho z deseti ráno netahá z postele budík

Výzkum přinesl zajímavá fakta o nás Češích a o našich spánkových návycích. Věděli jste, že téměř polovina z nás chodí spát ve stresu a myšlenkami se již zaobíráme povinnostmi příštího dne? Nebo že nadpoloviční většina z nás spí v přetopené místnosti, před spaním se nají a pouze jeden šťastlivec z deseti ráno nemusí vstávat za zvuku budíku?

Devět Čechů z deseti ráno budí budík Foto: Devět Čechů z deseti ráno budí budíkFoto: Thinkstockphotos

Podle agentury PPM Factum prospí převážná většina z nás šest až devět hodin denně. Jeden až dva Češi z deseti si pak klidně ještě hodinu či dvě dovolí přispat nad horní hranici průměru. Naopak jen jeden ze sta přes noc naspí jen čtyři hodiny.

Spacích neřeští máme více

Náš spánek ovlivňuje, zda jsme muž či žena, odlišnosti plynou i z místa, kde zrovna bydlíme. Lidé na vesnici sice vstávají časněji, oproti lidem z města si ale každý den průměrně o čtvrt hodinky přispí. Záleží také na našem věku: „V produktivním věku toho naspíme méně než v dětství a ve stáří. Délka spánku je kromě věku závislá i na pohlaví. U žen dochází k prodloužení doby délky spánku až po šedesátém roce věku, zatímco u mužů již po pětapadesátém,“ říká Jakub Šoufek.

Co dalšího můžeme zjistit o Češích a spánku? Že ne všechni z nás mají ideální podmínky pro odpočinek. Tak například každý desátý z nás spí v příliš tmavé nebo naopak křiklavé ložnici. Stejná část populace pak dokonce každou noc usíná na rozkládací pohovce.

Tři Češi z deseti spí při roztažených roletách či žaluziích Foto: Tři Češi z deseti spí při roztažených roletách či žaluziíchFoto: Thinkstockphotos

Průzkum také ukázal, že většina z nás chodí spát už před půlnocí. Polovina z nás vyvětrá před spaním místnost, kde bude usínat. A většina Čechů v noci nespí sama.

Abyste se dobře vyspali

Zveřejněná data ukazují, že by Češi mohli – a v rámci svého zdraví by dokonce měli – věnovat kvalitě spánku více pozornosti. Určitě není od věci přehodnotit některé špatné spací návyky. „Spánkem strávíme čtvrtinu života, a proto bychom měli dbát v první řadě na kvalitní postel a matraci. Ideální jsou přírodní materiály, které se dokonale přizpůsobí tělu a navíc jsou hypoalergenní. Dobré je si také osvojit spánkovou hygienu, která nám pomůže dosáhnout kvalitního odpočinku,“ doporučuje Šoufek.

Klára Beščecová

Zdroj: Johann Malle

Mohlo by vás zajímat:

Článek

I nepořádek může být kreativní Foto:

Chcete být kreativní? Neuklízejte si stůl

Je pro kreativní uvažování lepší chaos, nebo pevně stanovený řád? Na tuto otázku přinesli odpověď američtí vědci.

Článek

Výška stropů ovlivňuje, jak se v místnosti cítíte a chováme Foto:

Výška stropů ovlivňuje lidské uvažování. Víte, co je nejlepší pro váš mozek?

Na výšce stropu rozhodně zálěží. Přinejmenším to tvrdí psychologové.

Článek

Co je pro vás ložnice?  Foto:

Spánek, nebo sex? Výběr barvy rozhoduje, co budete dělat v ložnici

V jedné z nejčtenějších knih posledních let „Padesát odstínů šedi“ má hlavní hrdina ne nadarmo ložnici bílou, naopak hernu červenou. I když barvy si pro obě činnosti mohl...

reklama