reklama

Když dovolená pod stanem, tak v koruně stromu

Hodně netradiční stan Foto: Hodně netradiční stanFoto: Dom'Up

Letní čas přímo vybízí k cestování a poznávání nových míst. Dáváte-li při tom přednost volnosti před pohodlím hotelu, zřejmě občas trávíte svou dovolenou pod stanem. Napadlo by vás však někdy, že stanovat můžete nejen pod stromy, ale přímo na nich?

Právě k tomu slouží novinka Dom'Up, která vznikla za spolupráce holandského pěstitele stromů Bruno de Grunnea a architekta Nicolase d'Ursela z Trees and People. Nejjednodušeji by se Dom'Up dal popsat jako lehký přístřešek šetrně zavěšený na kmeny dvou stromů, který z dálky vypadá jako vznášející se stan.

Původní myšlenkou bylo navrhnout příbytek podobný dětským domečkům na stromech, jenž by se dal využít k ubytování, poskytl by pěkný výhled a na okolních stromech by nezanechal žádné negativní stopy. Idea převedená do reality má tvar dřevěného osmiúhelníku, který tvoří základ, v podstatě jde o podlahu stanu o rozloze 16 m². Na tomto základě je upevněna lehká konstrukce z galvanizované oceli. Přes ni je napnuta dvojitá plachta z odolné nepromokavé látky. Přístup do stanu je možný pouze po žebříku.

Dom'Up Foto: Dom'UpFoto: Dom'Up

Na úplně klasické kempování se ale tento stan příliš nehodí. Podle jeho autorů trvá instalace Dom'Up stanu dva dny. Na své místě by pak měl vydržet bez problémů a především bez negativních následků pro stromy, na nichž je upevněn, celé tři roky. Konstrukce byla navržena tak, aby byla co nejlehčí a snadno přemístitelná. Trvanlivost stanu se odhaduje na 10 let, přičemž provazy a řemeny, jimiž je konstrukce připevněna ke stromům, by se měly každých 5 let obměnit.

Stromový stan je možné zakoupit on-line. Připravte si ale nemalou částku, Dom'Up se aktuálně prodává za 25 000 Eur.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Cabin Foto:

Jako v Eragonovi: Švédský hotel ubytovává své hosty na stromech

Bydlení na stromech slaví ve světě úspěch. Ve Švédsku tento nápad dotáhli ještě dál. V borovém lese vybudovali rovnou celý hotel.

Článek

Jak si kdo ustele... Z této oválné postele po drobných úpravách vznikne vířivka Foto:

Finský hotel láká na sněhové safari

Sledujte polární záři přímo z postele.

Článek

Dokonalé mimikry Foto:

Jak to jenom udělali? Dům v Polsku se bude vznášet v lese

V Polsku plánují postavit dům, který bude působit, jako by visel ve vzduchu.


reklama