reklama

Konec nepořádku: Vyzkoušejte japonskou uklízecí metodu KonMari, která vám změní život

Tato uklízecí metoda vám změní život. Foto: Tato uklízecí metoda vám změní život.Foto: istock.com

Pokud celý život bojujete s pořádkem, tedy vlastně s nepořádkem, a nejste schopná se ho zbavit, máme pro vás spásu. Jmenuje se KonMari a tato metoda vám změní život. Vynalezla ji japonská úklidová expertka Marie Kondo a slibuje, že už nikdy nebudete mít neuklizeno. V čem technika spočívá?

Vyhazovat a vyhazovat. Tak by se dala velmi zhuštěně shrnout filozofie uklízecí guru z Japonska Marie Kondo. Vynalezla populární uklízecí metodu KonMari, kterou se můžete naučit i vy. A to ačkoliv s nepořádkem válčíte už několik dekád, a i přes některé remízy chaos vede na plné čáře. V čem revoluční technika spočívá?

KonMari je mentální výzva

Pokud máte pocit, že stále jen uklízíte a pořádek vydrží jen pár hodin, než vám v bytě znovu vybuchne bomba, něco bude špatně. Japonka Marie Kondo by vám pravděpodobně řekla, že tím problémem jsou přemnožené věci, které vám zaplavily nejen domácnost, ale i život. Uklidit podle její metody KonMari bude znamenat pořádný uragán v soukromí a dokonalou očistnou kúru vaší psychiky. Tedy, pokud to dáte.

KonMari je především mentální výzva. Tato dnes už proslulá úklidová metoda se rozšířila z rodného Japonska do Spojených států a uklízejí podle ní lidé po celém světě včetně celé řady celebrit. Jak už země původu napovídá, půjde o čistý, puristický minimalismus. Tedy něco, co Čechům není jaksi příliš vlastní, ale může vás to nadchnout!

Rozlučte se s nepořádkem. Foto: Rozlučte se s nepořádkem. Foto: istock.com

Navždy pryč s úklidem!

Marie se zaměřuje na naprosté vyčištění životního prostoru od zbytečností. Sama přiznává, že je uklízecí fanatička a už od mala milovala skládání oblečení a vyhazování přebytečných věcí. Ze své záliby udělala dobře prosperující byznys, když své zkušenosti s totálním úklidem shrnula do metodiky a vydala bestseller The Life-changing Magic of Tidying Up. „To, že uklízíte pokaždé jen trochu, je právě tím důvodem, proč máte pocit, že s úklidem nemůžete být nikdy hotovi. Pokud uklidíte naráz, můžete tím zásadně změnit nastavení své mysli,“ píše mimo jiné v knize.

Jak na to?

Klasický úklid bytu, jak ho známe a většinou praktikujeme, znamená vzít místnost po místnosti. Marie to ovšem označuje za chybu, kvůli které se úklid zacyklí do nekonečného procesu na celý život. Doporučuje zaměřit se na věci podle kategorií. Tedy oblečení (všechno), knihy, dokumenty, okrasné předměty apod. Všechny věci od jednoho druhu sneste do jedné místnosti a vyřazujte. Ptejte se sami sebe: jak moc to mám rád/a? Potřebuji to nezbytně? Kdy jsem to naposledy využil/a? Jak se s tou věcí cítím? Dělá mi radost? Ve finále by vám měly zůstat pouze věci naprosto nezbytné, radostné, inspirující, s maximální citovou hodnotou a vše ostatní, co vás jen zahlcuje nebo ještě hůře irituje, poletí.

Od teď horizontálně!

Nejde jen o to zbavit životní prostor nepotřebného harampádí, ale udělat zásadní změnu systému ukládání. Věci, které si ponecháte, skladujte pohromadě. Uskladnění různě po bytě rozptyluje pozornost a ztrácíte přehled o tom, kolik toho přesně vlastníte.

Podle Marie je řešení neukládat vertikálně, ale horizontálně. To znamená žádné komínky, které odsoudí věci vespod k zapomnění, ale pěkně je rozložte, ať máte stejný přehled o všech kusech. Vše, co můžete, vyvěste na ramínka, nikdy však nedávejte věci přes sebe: jedno ramínko, jeden kus oblečení.

Konec přeplněné skříně s oblečením. Foto: Konec přeplněné skříně s oblečením. Foto: istock.com

Strhněte ostatní

KonMari si zamilujete a možná strhnete k novému typu úklidu rodinu a známé. Mariini klienti potvrzují, že po této naprosté a zásadní “debordelizaci” bytu se jim pohnul život tím správným směrem. Odlehčeni od zbytečností začnou vnímat svět jinýma očima. S radostí, s intuicí a bez zbytečného stresu.

5 hlavních pravidel KonMari:

1. Rozhodněte se pro totální změnu a necouvněte před ní.

2. Všechny věci sneste na hromadu a protrpte chaos.

3. Rozhodujte a vybírejte srdcem! Vše, co si musíte odargumentovat musí pryč!

4. Nechte si pouze věci, které vás těší, inspirují a jsou nezbytné. Máte jen jedno tělo, jeden byt a jeden život.

5. Naučte se uklízet a uchovávat horizontálně a na jednom místě. Nerozdělujte věci po pokojích.

Japonská expertka na úklid Marie Kondo. Foto: Japonská expertka na úklid Marie Kondo.

(ku)

Další články:

Článek

Pořádek není pro blbce! Foto:

MANUÁL: Pořádek není pro blbce. Jak ho udržovat a zbavit se chaosu jednou provždy?

Oblíbená fráze, že "pořádek je pro blbce a inteligent zvládne chaos" neplatí, pokud věčně nemůžete něco najít a váš domov připomíná černou díru, ve které se záhadně...

Článek

Příborník v kuchyni ve venkovském stylu... Foto:

Příborník zajistí pořádek a sjednotí interiér jídelny i kuchyně. V každém stylu

Několik desítek let zůstal v zapomnění, teď už se nějakou dobu opět hřeje na výsluní a v současných jídelnách nachází své místo. Díky za to...

Článek

Regál Superhero tureckého průmyslového designéra Buraka Doğana inspirovaný logem Supermana Foto:

GALERIE: Designér navrhl úžasné police inspirované superhrdiny. Vypadají naprosto skvěle

Za tyto police by se nestyděl Kapitán Amerika, Wonder Woman ani Superman. Jsou inspirované právě oblíbenými superhrdiny! A vypadají skvěle.

Článek

Pěstujte bylinky originálně! Foto:

INSPIRACE: Nemáte květináč? 12 originálních způsobů, jak pěstovat bylinky na balkóně

Zapojte fantazii a udělejte si z bylinek vtipnou dekoraci! V těchto netypických květináčích budou vypadat skvěle. Inspirujte se.


reklama