reklama

Koupelna je nejnebezpečnější místnost v domě. Stane se tu nejvíc úrazů. Proč?

Ženám se úrazy v koupelně stávají výrazně častěji než mužům Foto: Ženám se úrazy v koupelně stávají výrazně častěji než mužůmFoto: patalie.cz

Do koupelny by se mělo chodit s helmou a chrániči a nejspíš i v reflexní vestě. Proč? Američtí statistici spočítali, že koupelna či toaleta můžou za 70 % úrazů, ke kterým přijdeme doma.

Možná vás to nepřekvapí, ale ženám se úrazy v koupelně stávají výrazně častěji než mužům. Autoři studie spekulují, jestli se toto dramatické číslo nezvyšuje nejen kvůli jejich křehčí fyziognomii, ale i díky vyšší ochotě žen vyhledat po úrazu lékaře. Anebo je to daleko prostější: Ženy zkrátka v koupelně tráví více času a také ji asi častěji uklízejí.

 

Nebezpečná koupelna - Obrázek 3 Foto: Foto: patalie.cz

S věkem úrazů přibývá. Věková skupina nad 85 let utrpí více než polovinu úrazů v blízkosti toalety. Okolo vany a sprchy se zase točí většina úrazů lidí ve věkové skupině 15–24 let.

Nebezpečná koupelna - Obrázek 2 Foto: Foto: patalie.cz

Nejrizikovější aktivitou pro všechny věkové skupiny je koupání nebo sprchování a vylézání z vany nebo sprchového koutu. Úrazy, které se staly ve nebo v těsné blízkosti vany či sprchy, představují více než 2/3 z celkového počtu úrazů v koupelně.

Nebezpečná koupelna - Obrázek 5 Foto: Foto: patalie.cz

Jedna z autorek studie, Judy A. Stevens, upozorňuje na fakt, že: „Zranění, ke kterým dochází při sedání a vstávání z toalety, se ve věkové skupině 65+ vyskytují výrazně častěji než u jiných skupin.“ Proto paní doktorka doporučuje všem instalace pomocných madel, a to jak na toaletu, tak do vany.

Nebezpečná koupelna - Obrázek 1 Foto: Foto: patalie.cz

Téměř 14 % koupelnových neštěstí končí v nemocniční posteli.

Nebezpečná koupelna - Obrázek 4 Foto: Foto: patalie.cz

Zdroj: patalie.cz

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Ideální pro malé tvory Foto:

Nezavíráte záchod při splachování? Aneb 7 zvyků, kterými hýčkáte bakterie v koupelně

Koupelna je místo, kde se to hemží různými bakteriemi. Ale nezhoršujete jejich výskyt náhodou sami?

Článek

Umyvadla mívají Japonci vybavená baterií se sprchovou hlavicí na vytahovací hadici. Tu lze strčit do držáku nad umyvadlem a strčit pod ní dítě nebo cokoli jiného špinavého Foto:

Japonské koupelny se velmi liší od západních. Přitom jsou mnohem praktičtější než ty naše

12 odlišností japonské koupelny – tak například koupelnu používají najednou i 3 lidé. Japonci také kvůli sprše do vany lézt nemusí – sprchují se i na stoličce vedle ní....

Článek

Málokterá koupelna vyniká výhledem na město Foto:

Obyvatelé tohoto brněnského domu mají výhled na město i z koupelny

Fenomenální výhled a prostorové uspořádání navržené v souhře se svažitým terénem daly vzniknout výjimečnému domu.

reklama