reklama

Kytice podle slavné aranžérky. Krok za krokem

Hotová kytice září barvami. Aranžérka ji zvládla za pět minut. Co vy? Foto: Hotová kytice září barvami. Aranžérka ji zvládla za pět minut. Co vy?Foto: Jan Kundera

Máte rádi řezané květiny? Okoukněte na videu v úvodu několik triků na uvázání bohaté kulaté kytice. Pro náš web ji připravila jedna z našich nejlepších aranžérek květin Jarmila Pejpalová. Mimo jiné ozdobila koncerty Luciana Pavarottiho na Pražském hradě či Rolling Stones na Strahově.

Pro bohatý pugét použila aranžérka tyto květiny a zeleň: kokošku pastuší tobolku, větvičky pistácie, eukalyptus, celosie (navadlec), hortenzie, gerbery, strelitzii a gloriosu. Obdobně můžete vázat i květy vlastního výběru.

Kromě květů si připravte drátek, provázek a kleště na stonky. Na ovázání je prý lepší volit nenápadnou zelenou stuhu.

Kromě květů si připravte drátek, provázek a kleště na stonky. Na ovázání je prý lepší volit nenápadnou zelenou stuhu. Foto: Zuzana Schneidewind

 Jarmilu Pejpalovou jsme zastihli krátce před zahájením 35. ročníku Flory Olomouc. Právě ona tam doslova zhmotnila vize zahradního architekta, který si vysnil Divotvornou zahradu. 

V oboru se pohybuje od patnácti let, kdy nastoupila jako studentka na zahradnickou školu. Má bohaté zkušenosti s tvorbou květinových výzdob a výstav u nás i v zahraničí. 

 

Pusťte si také krátký rozhovor s aranžérkou. Kvůli komu musela otrhávat prašníky z květů lilií? A věřili byste tomu, že květinář může mít alergii na květiny?

 

V roce 1991 si založila vlastní květinové studio. Zasedá také v porotách květinových soutěží a je členkou předsednictva Svazu květinářů a floristů.

Řadu z květin známe z našich zahrádek. Rod takové lilie má na osmdesát druhů. Je zajímavá díky velké tvarové různorodosti květů od miskovité, turbanovité až po trubkovitou. Foto: Zuzana SchneidewindŘadu z květin známe z našich zahrádek. Rod takové lilie má na osmdesát druhů. Je zajímavá díky velké tvarové různorodosti květů od miskovité, turbanovité až po trubkovitou.Foto: Zuzana Schneidewind

Autor: Zuzana Schneidewind, kamera: Jan Kundera

reklama