reklama

Liko Noe: To není archa, ale dům, který stojí ve Slavkově

Liko Noe ve Slavkově u Brna se obejde bez speciálních strojních zařízení, jako je elektrické chlazení vzduchu apod. Foto: Liko Noe ve Slavkově u Brna se obejde bez speciálních strojních zařízení, jako je elektrické chlazení vzduchu apod.Foto: archiv ČCA

Tohle se nám líbí! Prototyp domu ve Slavkově u Brna vystačí pouze s energiemi získanými z přírodních zdrojů.

Prototyp tohoto domu, jeho stavba i provoz vychází z konceptu nazvaného Přírodní tepelná stabilizace. Ta předpokládá, že stavba pracuje pouze s energiemi získanými z přírodních zdrojů, ať už jde o sluneční záření nebo chlad z podzemí. To vše tento dům, který najdete ve Slavkově v ulici U Splavu, navíc dokáže bez speciálních strojních zařízení.

Člověk má z tohoto zvláštního domu nazvaného Liko Noe pocit, že vstupuje do něčeho spojeného se zemí, s prapodstatou vizuálně představovanou velkými koly plnými zeleně. V tomto případě se jedná o výzkumný objekt. Autoři projektu z ateliéru Fránek Architects podtrhli jeho jedinečnost minimálním množstvím použitých druhů materiálů, čímž zároveň vytvořili jednoduše vyhlížející prostředí ideální pro soustředěnou výzkumnou práci.

Interiér je záměrně co nejjednodušší, aby neodváděl pozornost od vědecké práce Foto: Interiér je záměrně co nejjednodušší, aby neodváděl pozornost od vědecké práce. Foto: archiv ČCA

Experimentální budova je složená ze dvou základních částí. Ta nadzemní kancelářská je z konstrukčního hlediska dřevostavba z nosných panelů. Stěny jsou zateplené otevřenou stříkanou izolací. Finální opláštění pak tvoří tzv. svislé zahrady resp. živá fasáda. Podzemní část, kde je umístěna akustická komora, je z monolitického betonu.

Dům, který má sloužit komerčním účelům, využívá tzv. přírodní tepelné stabilizace. Pro jeho chlazení a vytápění slouží zejména přírodní zdroje s ohledem na minimální zatěžování okolí. Objekt má kořenovou čističku odpadních vod, opakovaně využívá dešťovou i odpadní vodu a využívá solární energii pro fototermální stěnu, která nabíjí podloží a zvyšuje výkon tepelného čerpadla.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Větší z koupelen dominuje kruhové zrcadlo pomyslně zaseknuté do dřevěné police ze staré fošny Foto:

Mladý pár si v Praze na Vinohradech zařídil byt inspirovaný Londýnem

Sprcha za drátosklem a nad umyvadlem police ze staré fošny?

Článek

Inspirativní stavba Foto:

Dům u Pardubic díky neobvyklému tvaru a barvám zaujme na první pohled

Dům složený z různě barevných částí různé velikosti a z odlišného materiálu by mohl působit chaoticky, ale není tomu tak. Díky promyšlenému uspořádání působí jeho linie...

Článek

reklama