reklama

Loft v přádelně bavlny přestavěli k nepoznání

Tradiční knihovnu nahradily žluté hliníkové boxy, které v bytě představují osobitý akcent Foto: Tradiční knihovnu nahradily žluté hliníkové boxy, které v bytě představují osobitý akcentFoto: archiv Donald Architecture

Rekonstrukce napomohla lépe využít prostor a prosvětlila byt.

Loft v posledním, čtvrtém podlaží bývalé viktoriánské přádelny bavlny v Manchesteru na severu Anglie vznikl už v roce 2000, letos jej ale majitelé kompletně předělali. „Když se mi ozvali, byl byt pěkně zašlý,“ vzpomíná přivolaný architekt Scott Donald, který měl za úkol loft zmodernizovat, dodat mu čisté linie a víc světla. Obě koupelny a kuchyně musely zůstat na svém místě, změna dispozic tedy nepřipadala v úvahu. Architekt ovšem změnil podhledy a zvýšil stropy v obývací zóně i v jídelně. Strop kuchyně resp. podlahu ložnice tvoří jediná vrstva opískovaných prken, což šetří prostor na výšku. Vybouráním některých příček pak byt prosvětlil a podlouhlá kuchyně je nově přístupná ze dvou stran. Ložnice s koupelnou zůstaly ve vestavěném patře, kde k nim přibyla i malá knihovna. Další knihy jsou i dole. Majitelé si výslovně přáli netradiční knihovnu v obývací části. Architekt jim vyhověl žlutě vyvedenými hliníkovými boxy – jedná se o jejich oblíbený odstín, který v bytě představuje osobitý akcent.

Umělecky zaměření majitelé loft vyzdobili vlastními obrazy  Foto: Umělecky zaměření majitelé loft vyzdobili vlastními obrazy Foto: archiv Donald Architecture

K výsledné moderní podobě bytu přispěla působivá kombinace dřeva, holých cihel a skla. Podlaha z prken z Douglasovy jedle pokračuje i jako obklad některých stěn i schodiště. „Toto dřevo má širší využití. Jeho použitím i na stěnách jsme byt proteplili,“ vysvětluje Donald. Na každý ze schodů míří jedno bodové svítidlo. Na průmyslový ráz prostor a jejich notné stáří nadále odkazují načerno natřené ocelové sloupy a traverzy. Celkový atypický ráz loftu ještě podtrhují nápadité knihovny jakož i umělecká díla majitelů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Loft plný barev Foto:

Sportovní halu přestavěli na výstřední loft plný barev

Bydlet v obrovském otevřeném prostoru má své výhody i nevýhody. Ateliérovým bytům ale nelze upřít atraktivnost a často i velkou míru originality.

Článek

Aby opticky zvětšil prostor a zvýšil strop, protáhl Gream dubovou podlahu až do jedné ze stěn, kde přechod dřeva k předsazené stěně podsvítil skrytými led zdroji Foto:

Londýnský loft v newyorském stylu

Někdejší kancelářské prostory uprostřed Londýna proměnil fotograf ve víceúčelový loft pro práci i odpočinek.

Článek

V zařízení se uplatnil i starožitný nábytek Foto:

Levný loft z bývalé papírny stál pouhých 16 000 Kč za m²

Novou funkci získala někdejší papírna v městečku Anduze na jihu Francie, když z ní po přestavbě vznikl loft o ploše 170 m².


reklama