reklama

Luxusní vila ve svahu se z ulice tváří jako nevinný domeček, ve skutečnosti...

Při pohledu ze strany odvrácené od svahu není o velkorysosti vily pochyb Foto: Při pohledu ze strany odvrácené od svahu není o velkorysosti vily pochybFoto: archiv ČCA

Prostor i výhled, který tato vila nabízí, je naprosto úchvatný.

Úsloví o zdání, které klame, se dokonale naplňuje při čelním pohledu na bílou vilu v pražském Podolí. Stavba skrytá za srázem bývalého lomu z této perspektivy totiž ani trochu neprozrazuje, že by mohla skrývat mnohasetmetrové byty.

Vila stojí v příkré stráni bývalého vápencového lomu v pražské čtvrti Podolí a její dva byty se rozkládají hned na čtyřech z pěti podlaží. Každý z bytů má jinou zásadní přednost. Ten, který se nachází ve dvou nejnižších podlažích, má úctyhodnou plochu 260 m2 a přimyká se k obytné zahradě. Byt umístěný do dvou nejvyšších podlaží je ještě větší – jeho obyvatelé mají k dispozici plochu 348 m2 s další stovkou metrů teras. Horní byt, který na straně odvrácené od svahu stojí na nohách, skýtá daleké výhledy na celé pražské panorama i řeku Vltavu. Ty i usnadňují velké prosklené plochy.

Apartmán na střeše a jedna z jeho teras Foto: Apartmán na střeše a jedna z jeho terasFoto: archiv ČCA

Prostřední podlaží, které je příhodně takřka v rovině s ulicí, slouží jako vstup pro oba byty.

Tato vila širšího týmu architektů v čele s Josefem Pleskotem je zajímavá především tím, že bez jakékoli okázalosti, ba naopak, za strohým až skromně vyhlížejícím exteriérem s bíle omítnutou fasádou, ukrývá velké množství rozmanitých prostorů pro život velké rodiny.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Trojice křídel půdorysně tvoří písmeno „U“, čímž své obyvatele dokonale chrání před zraky cizích lidí Foto:

Olomoucký dům ozvláštnila kukátka v betonu

Jednoduchý rodinný dům brněnských architektů překvapuje nápaditými detaily.

Článek

Článek

Freedomek na první pohled ani nevypadá jako mobilní příbytek  Foto:

Dřevěný mobilní dům od brněnských architektů nabízí čistý styl a plochu bytu 2+kk

Mobilních domů je spousta. Ale dřevěný a s čistým designem? V Česku učiněná rarita.

reklama