Kuchyně

20. října 2016 13:01

Markéta Zídková

Majitel si pro půdní vestavbu v Praze vylisoval vlastní cihly

Máloco odliší dům nebo byt od ostatních do takové míry jako nepálené cihly. A pokud si je vyrobíte sami s vlastním reliéfem, platí to dvojnásob. Přesvědčuje o tom i podhled na jednu z pražských půdních vestaveb.

Pro následující podkrovní dvoupodlažní byt na pražských Vinohradech, jejž obývá mladý pár se dvěma dětmi je příznačná rafinovaná kombinace tlumených barev a přírodních materiálů včetně nepálené cihly. Tu si klient sám vyrobil na vlastním lisu. Poblíž své chalupy totiž narazil na zdroj vhodné hlíny, koupil si malý nakladač, zapůjčil stroj na lisování cihel od arch. Suskeho a sám si je přes léto vyrobil. Půdní vestavba je z dílny Ateliéru SAD. „My jsme jen vymýšleli jak upravit tvar cihly a jejich skladbu, aby měly pěkný reliéf,“ upřesňuje jeden z autorů návrhu Adam Jirkal, který se od samého počátku s investorem o nepálených cihlách a omítkách bavil.

Příjemné klima

„Tyto materiály mají pro půdní prostory vhodné vlastnosti, neboť dobře pracují s vlhkostí, dokážou ji vstřebat, když je jí dostatek, a pak ji postupně vydávat,“ jmenuje Jirkal výhody přírodního materiálu, které mohou rodině v této vestavbě zpříjemnit život. Obecně pak hliněné omítky a zmíněné cihly podle architekta dodávají bytu nebo domu příjemný naturální charakter připomínající venkovské stavení.

Dětský pokoj. Foto: archiv ateliéru SAD

Dalším ozvláštňujícím prvkem popisovaného půdního bytu je povrch schodišťové šachty, tvořený magnetickým materiálem, díky němuž stěny fungují jako dětská nástěnka. Nahoře pak interiér bytu vrcholí působivým výhledem a rozlehlou terasou. Prvky, jako je precizně navržené a vyrobené minimalistické zábradlí nebo měkce tvarovaný kompozitový vikýř, pak jednoduchost bytu rozehrávají v drobných detailech.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také