Bydlení

9. února 2017 06:00

Jana Brass

Majitel útulné „pevnosti“ shlíží na přístav z vany. Podívejte se, jaký má výhled

Starší dům na vrcholu horského hřbetu na předměstí Sydney je robustní jako pevnost. Ta hlavní zvláštnost ale na člověka čeká při koupání…

Z nejvyššího místa horského hřbetu shlížejí na přístav v Sydney obyvatelé víc než zvláštního stavení. Bytelný třípodlažní dům z přelomu 50. a 60. let je nově opláštěný lamelami podobnými plaňkám. Teprve na druhý pohled je vidět i okna skrytá za vertikálními žaluziemi, které s tímto pláštěm dokonale splývají. To je rukopis architekta Luigi Rosselliho, který si tento dům vzal nedávno „do parády“.

Pískovcová věž vyvedená jako zřícenina britského opevnění z 19. stol. skrývá elipsové schodiště, Foto: Justin Alexander

Další svérázný architektonický prvek – pískovcová šachta s eliptickým schodištěm – patří k původním zvláštnostem tohoto domu. Nachází se v přední části této „pevnosti“ z betonu a pískovce a je záměrně vyvedená jako ruina. Ta má představovat zříceninu tzv. Martellovy věže, což je typ obranného opevnění, jakých Britové v 19. století po francouzských revolučních bitkách stavěli na svých pobřežích stovky. Tato má ovšem prosklený vršek.

Koupelna skýtá možnost vrhat přezíravé kapitánské pohledy z vany rovnou na přístav, Foto: Justin Alexander

Nedávná renovace tomuto jedinečnému domu jen prospěla. Zmíněný australský architekt italského původu přišel spíše jen s decentními úpravami, přičemž dům si z 95 procent uchoval svou původní podobu včetně pískovcového krbu z 50. let. V úvodu zmíněné nové opláštění přední fasády spolu s novým sníženým přízemím ze zadní strany oživily výraz tohoto domu s kdysi neurčitým vzhledem. Interiér pak zušlechtil designér Romaine Alwill moderním zařízením, které ale neusiluje o všechnu pozornost. Ta logicky patří přístavu hluboko pod domem.

Autor návrhu: Luigi Rosselli Architects

Foto: Justin Alexander

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také