reklama

Majitelka bytu miluje design. A ještě k tomu retro

"Věřte svým instinktům a zařiďte si domov tak, jak vám to vyhovuje," říká Eimear Nic an Bhaird z Dublinu Foto: "Věřte svým instinktům a zařiďte si domov tak, jak vám to vyhovuje," říká Eimear Nic an Bhaird z DublinuFoto: isifa.com

Pojďte si s námi projít domek z 30. let v Dublinu. Možná že ne všechno je přenosné do české kotliny, ale jedna věc určitě: Majitelka se nebála vytvořit si místo podle svých představ. Mějte tu samou odvahu.

Je to jeden z těch těžko popsatelných příběhů, kdy někam přijdete a během sekundy víte, že to je přesně ono. To zažila novinářka Eimear Nic an Bhaird – její bratr jí řekl o domu na prodej v Dublinu, ona vstoupila dovnitř a bylo rozhodnuto. Rodina a přátelé jí pak vyčítali, že nepřišla na opakovanou prohlídku se stavebním technikem, který by odhalil skryté mouchy, pro ni ale byl rozhodující pocit z místa. Asi je fér dodat, že Eimear v té době psala už čtyři roky o interiérech, takže viděla řadu domů a mohla srovnávat.

Zařiďte si domov tak, jak vám to vyhovuje. Všichni kolem vás mají svůj názor, ale bydlet tam budete vy.

V dublinské čtvrti Kilmainham se jí podařil ideální úlovek – našla dům, který nepotřeboval zcela zásadní rekonstrukci, nebyl však zrenovovaný, takže si ho mohla dotvořit podle svých představ. Eimear se do něj dokonce na tři měsíce provizorně nastěhovala, aby nasála genia loci. V domě z 30. let se dochovala řada původních prvků jako okna, koberce, tapety. Místo zahrady ho obklopovala nepropustná džungle.

Pohled do obývacího pokoje, který je s pracovnou propojen novými dvoukřídlými dveřmi. Angličané, pardon Irové se nebojí dělat obložení krbů v bílé barvě Foto: Pohled do obývacího pokoje, který je s pracovnou propojen novými dvoukřídlými dveřmi. Angličané, pardon Irové se nebojí dělat obložení krbů v bílé barvěFoto: isifa.com

Stanovte si priority. Pokud milujete perské koberce, kupte si perský koberec a vše ostatní mu přizpůsobte. Pokud chcete červenou kuchyni, vyjděte z červené kuchyně a ostatní barvy jí podřiďte.

Eimear ignorovala soudobá pravidla, která utvářejí naše domovy. Příliš malou kuchyni by asi většina z nás propojila s obyvákem a v přízemí by vytvořila jeden velký obytný prostor. Eimear ale chtěla malou kuchyni, kde by mohla v klidu kralovat a vše by měla na dosah ruky. I tak ale prostory více propojila. Odstranila dveře do kuchyně, mezi obývák a pracovnu dala dvoukřídlé dveře. Zahradu zpřístupnila francouzským oknem, aby měla zeleninu na dosah. Zároveň tak dostala domů více světla.

Eimear také věděla, že si chce nechat všechny své oblíbené věci, co nasbírala v posledních letech. Miluje designové kousky, zejména z 50. a 70. let. K nim dokoupila řadu starších věcí, které si sama zrenovovala jako například židle u jídelního stolu, které natřela na bílo. Vše dokázala doplnit levnějšími úlovky z aktuální nabídky na trhu.

(mar)

Článek

Dánská rodina Schnackových vsadila na bílý základ, který doplňuje výraznými barvami Foto:

Syté a výrazné barvy rozehrály celý byt

Kombinovat barvy je umění, kdo zvládne složit barevnou kompozici, vykouzlí si příjemné a efektní prostředí.

Článek

Po zásahu designérů vznikla útulná kuchyně Foto:

Proměna: Z nudle útulná kuchyně v anglickém stylu

Když svůj domov obýváte dlouhá léta, případně jste v něm vyrostli a zůstali i v dospělosti, přizpůsobíte se daným možnostem a vůbec vás nenapadne, že vše může být jinak.

Článek

Fantazie designéra proměnila stínítko v otevřený podstavec, ze kterého se světlo rozlévá v překvapivém úhlu. Stolní lampa Angulo z masivního jasanového dřeva udělá dojem na první pohled. Cena: 4980 korun Foto:

20 tipů, jak přivítat podzim v obýváku

Inspirujme se podzimní krásou a vylaďme si obývací pokoj.

reklama