reklama

Máte doma červené stěny? Co to říká o vaší povaze?

Červená je barva šlechticů. Tapeta značky Eijffinger  Foto: Červená je barva šlechticů. Tapeta značky Eijffinger Foto: Eijffinger

Pokračujeme v našem barevném seriálu.

Červená je nejdiskutovanější barva, která nenechá chladným snad nikoho z nás. Jedni ji milují, druzí se jí vyhýbají. Když sáhneme hluboko do minulosti, lidé si ji od pradávna spojovali s barvou krve a nebezpečí. Ale také se říká, že je to barva šlechticů. Věděli jste, že jen šlechtici mohli v minulosti nosit boty s červeným podpatkem? Červenou můžete najít na mnoha erbech a znacích měst. Zrovna tak vše, co se spojuje s určitou noblesou, a na co chceme upozornit, bude červené. Například divadelní opony. Také bývají povětšinou z červeného sametu.

Jaké pocity v nás červená vyvolává? Jak působí na naši psychiku?

Říká se, že značí lásku i nenávist. Proto na ni máme tak protichůdné názory. Vyjadřuje také žádostivost, vášeň, ale i agresivitu a nebezpečí. Červenou můžeme například v dopravním značení vyjadřovat zakázané. Červená je barvou jasných signálů. Proto ti z nás, kteří ji používáme, ať už na sobě nebo v interiéru, jasně chceme na něco upozornit.

Červená je velmi energickou barvou, zvyšuje naši aktivitu, zvyšuje tep – a dokonce zvyšuje i počet mrknutí oka! Je barvou, kterou řadíme jednoznačně mezi teplé barvy.

Použití v interiéru:

Často slýchávám, že červená je moc agresivní a pozor na ni v ložnici. Ale na obranu červené musím říci, že má tolik podob a odstínových poloh, že ji směle můžete do ložnice použít. A že zvyšuje aktivitu? Kdo kdy řekl, že v ložnici někdy aktivitu netřeba povzbudit?

Vždy záleží na typu lidí, kterým místnost navrhuji. Aktivním lidem určitě červenou ve své syté podobě nedoporučím ve větším množství.

Ale pokud jste klidnější, až introvertnější typ nebo se vám nechce často do žádných aktivit, směle tuto barvu použijte. Krásně vás povzbudí a probudí vaše smysly. Přesvědčte se sami.

Zuzana Schubertová, studio Epes rádes

Designérka Zuzana Schubertová, Epes rádes

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

červenou milovala 50. i 70. léta Foto: archiv FTV Prima

Červeno-žluté retro bude vždycky fungovat

Seriál Přešlapy přinesl na české obrazovky nejen britský humor, ale i svěží styl. Podívejte se, jak si architekri pohráli s kuchyněmi.

Článek

Ostré i ladně oblé křivky v jednom, zároveň ostrý kontrast bílé a červené. Že by ideální koupelna pro příznivce jistého fotbalového klubu? Ne, umyvadlo se jmenuje Abisko. Inspiraci našli designéři firmy Eumar ve švédském stejnojmeném národním parku Foto: Designisthis.com

Přečíst si e-mail v umyvadle? Co dnes umí sanita

Vodovodní baterie ve tvaru iPhonu, umyvadlo, na kterém si můžete projít svůj diář. I takovou podobu má základní lidská potřeba umýt si ruce. Přinášíme přehled vychytaných ...

reklama