reklama

Mladá rodina potřebovala další prostor, ale nechtěla zastavět celou zahradu. Tak si takto rozšířila své bydlení

Na slunné straně domu  je zahrada Foto: Na slunné straně domu je zahradaFoto: Peter Bennetts

Pětičlenná rodina rozšířila svůj stoletý dům z časů vlády královny Viktorie o novou část. Ta je i díky přilehlému dvorku a zahradě neobyčejně dobře využitelná.

Původní dům z koloniální éry stojí na poměrně velkém pozemku, který umožnil obytný prostor velkoryse rozšířit. Každý podobný projekt je ovšem jen tak dobrý, jak dobře nakládá se zbývajícím venkovním prostorem.

Autor návrhu z atelieru Workshop Architecture rozčlenil exteriér tak, že k nově zbudované kuchyni s jídelnou a obývací zónou přiléhají z jedné strany dvorek a z druhé zahrada. Do obývací části díky tomu svítí slunce a dá se v ní i křížově větrat. Od dvorku proudící vzduch se přitom ochladí o zahradní jezírko, takže dovnitř vnese v létě vítaný svěží vánek. Prostornost i vzdušnost nové části domu pocitově ještě zvýrazňují výhledy do protilehlých stran.

Velká a dynamická obývací zóna nové části domu je díky příčnému větrání ze stinného dvora i v létě příjemně ochlazovaná Foto: Velká a dynamická obývací zóna nové části domu je díky příčnému větrání ze stinného dvora i v létě příjemně ochlazovanáFoto: Peter Bennetts

Jak kuchyně s jídelnou, tak i pracovna, ložnice nebo koupelna jsou spíše menší a záměrně odkazují na omezený prostor původního domu. Doslova mají vyvolávat dojem, jako by byly jeho fragmenty. Autor tím jednak provázal staré stavení s novým a zároveň i dostál požadavku mladé rodiny, která nechtěla zastavět celý pozemek. Na rozdíl od dynamicky pojaté centrální obývací části je ze soukromých místností výhled jen do rohů pozemku, což podtrhuje jejich intimní povahu.

Pohled do decentně pojaté koupelny Foto: Pohled do decentně pojaté koupelny. Foto: Peter Bennetts

Kromě dispozic obě části domu propojují i shodné materiály. Podlaha z eukalyptových prken v původním domě přechází až do kuchyně s jídelnou v nové části, kde na ni navazuje dřevo jiné odrůdy téhož druhu stromu, které je použité i na celé ploše terasy. I díky této drobnosti se moderní stavba stala platnou součástí původního starého domu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Připravené interiéry v Dean Street 81 se dají vybavit podle vkusu majitelů. Nezapřou ale ducha meziválečné doby minulého století Foto:

Bydlení v Soho: Dům po rekonstrukci nabízí pohodlí i inspiraci

Londýnská čtvrť Soho byla v meziválečné době bublajícím kotlem umělců a intelektuálů. Právě v duchu doby 20. a 30. let stylizovali designéři dům č. 81 v Dean Street.

Článek

Rodina se rozrostla nejen o tohoto psa, a tak jí chátrající útlý dům přestal stačit. Bylo třeba rekonstruovat a přistavovat Foto:

Mladé rodině přestal stačit její dům. Zajímavě vymyšlená přístavba vše vyřešila

Poblíž rekonstruovaného domu býval lom. Architekt se tedy inspiroval strukturou čediče a svůj projekt nazval „Quarry House“ (Kutací dům).

Článek

Jižní fasáda se otvírá do zahrady okny na celou výšku domu  Foto:

Dům v Řevnicích zaujme různě vysokými stropy

Střecha rodinného domu poblíž české metropole kopíruje funkci místností. Inspirovat se lze ale i účelně rozmístěnými vnitřními zónami nebo jedinečným propojením se zahradou.

reklama