reklama

Mladé rodině nestačil malý řadový domek. Tak ho architekti takhle chytře „nafoukli“

Zaoblené hrany se syrovostí betonu nekorespondují, ale co by člověk neudělal pro děti Foto: Zaoblené hrany se syrovostí betonu nekorespondují, ale co by člověk neudělal pro dětiFoto: Dean Bradley

Chtěli si užívat výhod městského života a přitom nic neslevit z nároků na prostor a světlo. Jedinou potíží ale bylo, že bydleli v titěrném starém domku.

Mladý pár, který čekal rodinu, se rozhodl, že své bydlení v řadovém domku posune o úroveň výš. A tak se také stalo. Z původního, jen 5 m širokého domku zůstala pouze fasáda a dva pokoje. Vše ostatní je prakticky nový dům. „Vyhovět nárokům na prostor, světlo, vysokou funkčnost i variabilitu si vzhledem k omezením plynoucím z daného pozemku žádalo promyšlený design,“ nastiňují architekti z osloveného studia Dan Gayfer Design. Výsledkem je skutečně prostor, v němž má každé zákoutí svou danou funkci.

Rozměrná okna prosvětlují interiér Foto: Rozměrná okna prosvětlují interiér. Foto: Dean Bradley

Prostor i světlo do interiéru dostali na danou lokalitu až nezvykle vysokými stropy jak přízemích místností, tak i těch v patře. Kdekoli to jen trochu šlo, jsou instalovaná okna na výšku místnosti a v patře je doplňuje i velké množství střešních oken. Další světlo vstupuje do ložnice, koupelny i kuchyně s jídelnou z centrálního dvorku.

I na terase se uplatnily namíru vyrobené prvky Foto: I na terase se uplatnily na míru vyrobené prvky. Foto: Dean Bradley

Příhodné řešení situace na malém pozemku představuje provázanost domu se zadním dvorkem. Obývací část s venkovním prostranstvím, na němž je komfortní sezení, propojují široké dveře. Po jejich odsunutí za pěkného počasí se přízemní místnost prakticky zdvojnásobí. Výše zmíněnému požadavku variability zas dostáli tím, že nábytek v mnoha případech plní vícero účelů než jen ten, který by předurčovalo jeho umístění. Prostorem dále šetří vestavěné skříně i na míru zhotovená sezení na terasách i v patře.

Zajistit dostatek místa pro rodinu na 5 metrů širokém pozemku nebyl jednoduchý úkol Foto: Zajistit dostatek místa pro rodinu na 5 metrů širokém pozemku nebyl jednoduchý úkol. Foto: Dean Bradley

Angažovat designéra nebylo levné, ten však při četných návštěvách řešil problémy, které vyvstávaly až během realizace a i tím se manželům nakonec vyplatil. Naopak snížit náklady pomohl podlahář z řad příbuzenstva. Ve finále se tedy páru podařilo naplnit jeho neskromná očekávání.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Napadlo by vás, že se do takového domu vejde plnohodnotné bydlení? Foto:

Takhle krásně se dá zařídit dům široký 2 metry

Dvě terasy a tři ložnice, to vše v domě širokém jen 2 metry. Díky tomu, že se nachází v luxusní londýnské čtvrti Chelsea, chtějí za něj jeho majitelé 28 milionů korun.

Článek

Chytře využitá „nudle“. Jen se otočíte a máte lednici po ruce, jen se otočíte a je tu sporák a pracovní plocha. Posezení je příjemně zakomponované k oknu Foto:

Inspirativní nápady na úzké kuchyně

Existují způsoby, jak těsné místo proměnit ve stylovou místnost, kde vás bude bavit vařit, a dokonce i sem tam v ní setrvat třeba nad kávou a zajímavou debatou.

Článek

reklama