reklama

Mladé rodině přestal stačit její dům. Zajímavě vymyšlená přístavba vše vyřešila

Rodina se rozrostla nejen o tohoto psa, a tak jí chátrající útlý dům přestal stačit. Bylo třeba rekonstruovat a přistavovat Foto: Rodina se rozrostla nejen o tohoto psa, a tak jí chátrající útlý dům přestal stačit. Bylo třeba rekonstruovat a přistavovatFoto: architekt a designér Ben Tole

Poblíž rekonstruovaného domu býval lom. Architekt se tedy inspiroval strukturou čediče a svůj projekt nazval „Quarry House“ (Kutací dům).

Zrenovovaný dům u Melbourne si uchovává prvky tradiční místní architektury, zároveň je ale doplňuje originálně pojatá přístavba. Ta se k předměstí Brunswick East hlásí odkazem na místní historii spjatou s těžbou cihlářské hlíny i stavebního čediče „bluestone“.

Objekt má podobu dvou spojených kvádrů – cihlového přízemí a patra s umělecky ztvárněnou fasádou. Původní dům je celý zděný a z cihel je i přízemní část nové přístavby. Patro odkazuje na těžbu kamene pláštěm připomínajícím podobu čediče, jak se vyskytuje v přírodě. Mozaiková struktura se tvoří v okamžiku vychládání čedičové lávy, která vlivem dalšího posuvu praská a získává geometrickou strukturu.

Do kuchyně i koupelny jde denní světlo z centrálního dvorku  Foto: Do kuchyně i koupelny jde denní světlo z centrálního dvorku Foto: architekt a designér Ben Tole

Patro je opláštěné panely se zinkovým plechem odkazujícími na sloupcovitý čedič, který na zadní fasádě „zvětrává“ a ve tvaru klenby ustupuje „jeskynnímu“ oknu ložnice. Převis v létě také účinně zastiňuje interiér. Patrová nástavba na zadní, severním směrem orientované části domu záměrně zůstává v zákrytu za viktoriánskou fasádou z roku 1880.

Interiér autoři návrhu z ateliéru Hook Turn Architecture uspořádali s důrazem na dostatek denního světla v každé místnosti. To zajišťuje centrální dvorek, který je zároveň i jakýmsi rozšířením jídelny. Zařízení pořízené u malých nezávislých designérů je převážně z robustních materiálů s odolným povrchem.

Panely se zinkovým plechem odkazují na sloupcovitý čedič, který se těžil opodál Foto: Panely se zinkovým plechem odkazují na sloupcovitý čedič, který se těžil opodálFoto: architekt a designér Ben Tole

V domě bydlí mladá rodina, které už malé původní stavení se dvěma ložnicemi přestalo stačit. Dům chátral a ani nebyl dobře propojený se zahradou na osluněné severní straně. Nejvyužívanější místnosti jsou proto v přístavbě, která se do zahrady otevírá rozměrnými prosklenými dveřmi. Naopak koupelny jsou ve středu domu, kam přichází denní světlo z výše zmíněného dvorku.

S geometrickými prvky na zadní fasádě byla zpočátku potíž, neboť kvůli komplexnosti tohoto opláštění a jeho malému rozsahu o zakázce žádný klempíř nechtěl ani slyšet. Nakonec 38 různých panelů nakreslil designér v počítači, nechal je vyřezat laserem, překližkové díly opatřil zinkovým plechem a do finálního tvaru je poskládal přímo na místě stavby.

(dah)

Hook Turn Architecture

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Klín skýtá jedinečné možnosti využití interiéru. Ve špici je toaleta, schodiště i parádní veranda Foto:

Před a po: Podívejte se, jak hravý dům vykouzlili z této ruiny. Interiér je překvapivě moderní

„Acute House“ v Melbourne není novostavba, nýbrž přerod sešlého domku na kompaktní rodinný dům 21. století. Autoři si ovšem museli poradit se záludným útlým pozemkem ve...

Článek

Z materiálů se kromě betonu dostalo na osvědčenou kombinaci ocele, dřeva a skla. Do výplně nad vstupními dveřmi je vyleptaný původní název domu „Tathra“  Foto:

Viktoriánský dům prošel totální rekonstrukcí. Vznikl světlý interiér, který nabídl třetí ložnici

Terasovitý dům z viktoriánské éry poznamenaný úpravami ze 70. let potřeboval pořádně zrekonstruovat. Zůstaly jen obvodové zdi, pryč šly i okna, krb a schodiště.

Článek

Hundertwasserův dům v dolním Rakousku najdete 3 km od obce Roiten v údolí Kamptal nazvaném podle řeky Kamp  Foto:

Hundertwasser dokázal proměnit i roubenku v pestrý klenot

"Musíme zastavit stěhování lidí do slepičáren a králíkáren,“ bylo jedním z hesel rakouského malíře a architekta Friedensreicha Hundertwassera.

reklama