reklama

Mladík si postavil solárně poháněnou věž, kterou ovládá mobilem

Skysphere se svým autorem Foto: Skysphere se svým autoremFoto: Jono Williams

Skysphere je obytná věž, kterou byste nepřehlédli. Nachází se na Novém Zélandu a její majitel si ji vymyslel, postavil a nyní ji může kontrolovat díky mobilní aplikaci.

Mladý Novozélanďan Jono Williams už odmalička rád tvořil. Potřeba kreativního vyžití ho přivedla jednak k jeho současné profesi (živí se počítačovou grafikou, nyní navíc vlastní IT firmu) a zároveň ho přiměla vybudovat si tuto originální obytnou věž.

Moderní hi-tech věž postavená ze čtyř tun oceli je kompletně dílem Jona. Neobvyklou stavbu si totiž sám navrhl a ve svém volném čase také sestavil. Utratil za ni 75 tisíc dolarů, dvě třetiny z částky padly na materiál, a sám svému projektu věnoval 3 tisíce hodin práce.

Nasvětlený interiér Foto: Nasvětlený interiérFoto: Jono Williams

Jedná se o desetimetrový ocelový sloup, na jehož špičce je umístěna obytná buňka s obvodem 14 metrů. Věž nabízí přímo úchvatný výhled kolem dokola, takže Jono ze svého příbytku nazvaného Skysphere vidí do všech světových stran. Tím si splnil jeden ze svých dětských snů.

Skysphere Foto: SkysphereFoto: Jono Williams

Do interiéru se vstupuje po žebříku, který se nachází uvnitř ocelového sloupu. Jono původně uvažoval i o variantě s výtahem, z finančních důvodů ale prozatím zvolil levnější alternativu. Věž nechal umístit poblíž novozélandského města Linton, v jehož okolí je překrásná příroda. Právě z ní se chtěl Jono těšit.

Do pohovky si zabudoval chladicí box na pivo Foto: Do pohovky si zabudoval chladicí box na pivoFoto: Jono Williams

Pozemek, kde byla věž vztyčena, není vzhledem ke vzdálenosti od města zasíťovaný. Aby majitel nezůstal ve svém novém odříznutý od elektřiny, nechal věž pohánět sluneční energií. Rozhodl se také propojit většinu svých elektrických zařízení s aplikací v chytrém telefonu. Díky nim může přes svůj mobil kontrolovat a řídit otevírání vchodových dveří, osvětlení či teplotu v lednici.

Interiér vybavil na míru. Uvnitř věže najdeme prostornou manželskou postel. Ve stropu je zabudované barevné LED osvětlení. Vrchní část ocelového sloupu nechal Jono prosklít, takže odtud může za jasných nocí pozorovat hvězdy. Co si ale nejvíc oblíbil samotným autor? Nejradši mám chladicí box zabudovaný do sedací soupravy. Vejde se do něho 12 plechovek s pivem,přiznává Jono.

Během stavby Foto: Během stavbyFoto: Jono Williams

Své nově nabyté zkušenosti se Jono rozhodl zužitkovat i v dalším projektu, na kterém v současnosti pracuje společně se svými rodiči. Mělo by jít o další zcela soběstačný domek, jenž nebude napojen na elektrickou síť.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Na změnu stačila jediná sobota Foto:

Slyšel kluky posmívat se domu staříka. Tak zorganizoval dobrovolníky a dům opravili

Posměch dvou chlapců přiměl muže z amerického Oregonu, aby zorganizoval poněkud neobvyklou akci, při níž víc jak stovka dobrovolníků zrenovovala fasádu a verandu domu.

Článek

Nejprve je nutné sestoupit po 50 schodech Foto:

Bydlení na hraně: Dům chtějí zapustit do okraje skály, místo střechy bude bazén

V posledních dnech a týdnech je Řecko v médiích skloňováno především v souvislosti s hospodářskou situací. My se ale na Řecko a jeho poklady podíváme z úplně jiné perspektivy.

Článek

Refuge House Foto:

Inteligentní pasivní domeček na přání postavili za 10 týdnů

Přání investorů bylo už před návrhem tohoto kompaktního domku do 100 m² podlahové plochy úplně jasné – jednoduchá stavba, moderní technologie, respekt k okolní přírodě.


reklama