Bydlení

23. února 2016 06:00

Markéta Zídková

Mladý pár zkombinoval moderní styl s jedinečnou atmosférou stoletého domu

V této půdní vestavbě v památkově chráněném berlínském domě se snoubí staré s novým.

Projekt dostala na starost architektka Nora Nordenskjöld z ateliéru Novono. „Byt má dva vchody, oběma z nich se majitelé, ale i jejich hosté dostanou do obytné zóny, aniž by předtím museli projít privátními místnostmi. Tohle především jsme při pilování dispozic měli na zřeteli,“ vzpomíná architektka.

Ústřední částí bytu o rozloze 180 m² je obývací zóna provázaná s kuchyní a jídelnou. Patří k ní i místnost určená k poslechu hudby, tu ovšem od zbytku odděluje skleněná přepážka. Tato oddělená místnost příležitostně slouží i jako pracovna.

Masivní trámy střešní konstrukce zmizely spolu s izolací za sádrokartonem. „Trámy vidět nejsou, na podkroví nicméně odkazují dřevěné stropní prvky,“ přiznává pouhou dekorační funkci dřeva na střešním podhledu. Vedou tudy i kolejničky k uchycení světelných zdrojů, a tak lze v největším prostoru s každým přemístěním nábytku snadno optimalizovat i osvětlení.

Za pozornost stojí zařízení kuchyně. Na míru vyrobený kuchyňský ostrůvek od truhláře a architekta Herberta Klitzscheho je z ušlechtilé válcované oceli. „Někomu ta kuchyň připadá velká, ale ti dva si rádi zvou hosty, což mění situaci,“ dodává Nordenskjöld.

Zvláštní pozornost při tomto projektu věnovala tomu, aby vestavba měla se starým domem souvislost. S historickou budovou ji pojí parkety. Jsou sice nové, ale zpatinované. „Jak jsme toho dosáhli, to je tajemství, každopádně jsme tak dosáhli kýženého efektu – moderní byt s topením v podlaze, která vypadá, jako by tu zestárla společně s celým domem,“ pochvaluje si výsledek autorka projektu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také