reklama

Mobilní dům svým majitelům poskytne na 27 m² tři samostatné místnosti

Místo televize výhled Foto: Místo televize výhledFoto: Juan Baraja/Ábaton Arquitectura

Mobilní domy vám umožní bydlet téměř kdekoliv.

V Americe takhle funguje spousta lidí, zejména v důchodovém věku: Přes léto jsou v horách v Montaně, na zimu se jak tažní ptáci přesunou se svým mobilním domem do slunné Kalifornie. Mobilní domy slouží i jako levnější varianta zděného domu: Bydlení člověku poskytnou už od nějakých 250 000 Kč. Často ale vypadají jako plechový přívěs – je na nich znát, že jsou to mobilní domy.

Mobilní dům přitom může vypadat jako klasický domek. Podívejte se na jeden novější kousek jménem Portable Home ÁPH80 ze španělského studia Ábaton Arquitectura. Dům má rozměry 9 x 3 metry, tedy celkem 27 m², a skýtá pohodlný prostor pro dva lidi: obytný pokoj s kuchyní, ložnici a koupelnu. V malých prostorách je ložnice zpravidla řešena spacím patrem, což není vždy pohodlné, tady je k dispozici samostatná ložnice. Výška stropu je uvnitř v nejvyšším místě 3, 5 metru. Dům je z velké části postavený ze dřeva, které má zvenku šedivou cementovou fasádu z cementotřískových desek. O vnitřní komfort se stará izolace o síle 10 centimetrů. Díky tomu dům působí jako normální domek a nikoliv jako přívěs za auto.

Dispozice je variabilní, toto je návrh Foto: Dispozice je variabilní, toto je návrhFoto: Juan Baraja/Ábaton Arquitectura

Výroba domu trvá 4–6 týdnů, sestavený je za den. Pak už ho jednoduše naložíte na kamion a necháte si odvézt, kam potřebujete.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Přistavěná vystupující část skýtá prostor pro dvě lůžka a současně opticky narušuje původní fádní kvádr Foto:

Hádejte, z čeho je postavený tento dům?

Původně to byl kontejner. Dnes je to luxusní domek uprostřed přírody.

Článek

Zvenku působí nenápadně Foto:

Unikátní minidomek vyrobí víc energie, než sám spotřebuje

Na první pohled je tento malý domek poměrně nenápadný. Má jednoduchý čistý design a zvenku nic nenaznačuje, že by se mohlo jednat o výjimečný kousek. Zdání ovšem klame.

reklama