reklama

Moderní rodinný dům se sedlovou střechou postavili jako sandwich

Dům korunovala sedlová střecha Foto: Dům korunovala sedlová střechaFoto: Lina Németh

Tento dům leží v obci Horní Prysk u České Kamenice v chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Pozemek stavby leží v jižním svahu, ze severní strany je ohraničený vzrostlými listnatými stromy. V bezprostředním okolí se nachází rozptýlená zástavba starších i nových rodinných domů.

Původní domy zde mají často charakter dvoupodlažních obdélných staveb se sedlovou střechou. Přízemní podlaží bývá zděné, a patro roubené. Domy takto působí jakoby skládané v různých vrstvách, což vytváří drobné a malebné měřítko místní architektury. Takový charakter byl i hlavní inspirací při návrhu této stavby – cílem bylo vytvořit jakýsi dům ,,sandwich“.

Objekt je tedy obdélného půdorysu, dvoupodlažní, se sedlovou střechou. Hřeben je orientován podél vrstevnic. Příjezdová cesta k pozemku je z jeho jižní strany – odtud se postupně pozemek zvedá až k zalesněnému svahu. Samotný dům leží v horní (severní) části parcely. Zde se otevírají nejhezčí dálkové výhledy na protější svahy.

Původní zástavba má podobný charakter jako tato novostavba Foto: Původní zástavba má podobný charakter jako tato novostavbaFoto: Lina Németh

Vstup do objektu je z jihu od cesty na pozemku, která se volně vine mírnou serpentinou od vstupu na pozemek směrem k domu. V prvním nadzemním podlaží je kuchyně a obytná část s jídelnou orientována rohovým jihozápadním oknem k nejcennějším výhledům. Na obytnou část navazuje krytá terasa, která pokračuje až za dům do krytější části zahrady. V druhé části prvního podlaží domu je pokoj pro hosty. Dále se při severní fasádě nachází schodiště a technické zázemí s koupelnou. Ve druhém podlaží jsou dětské pokoje, samostatná koupelna a WC, prádelna, ložnice s vlastní krytou terasou a šatnou.

Fasáda byla obkládaná modřínovými prkny s výraznou spárou – v prvním nadzemním podlaží kladené horizontálně a ve druhém vertikálně. Krytina sedlové střechy je skládaná z dřevěných šindelů. Oplechování, okapy, lem mezi podlažími a okna jsou tmavě šedé antracitové barvy.

Realizace: 2013/2014

Autor: Ing. arch. Pavel Horák, arch.ateliér Prodesi

Spoluautor: Radim Oblouk

Mohlo by vás zajímat:

Článek

I z kuchyně se nabízí výhled na ranč Foto:

Prefabrikovaný dům už není sprosté slovo. I on může být krásný

V Česku to sousloví má přičiněním komunistických domků okal příchuť azbestu a evokuje představu maringotky, které se podobal. Pohled na jeden ze současných montovaných...

Článek

Domek stojí na kouzelném místě u jezera Foto:

Rozvedená matka tří dětí si sama postavila dům

Místo fňukání po rozvodu postavila dům.

Článek

Na první pohled se může jevit jako betonové monstrum. Villa F je ale omítnutá a ze dřeva Foto:

Betonové monstrum? Lehká dřevostavba! Vila na Rhodu klame tělem

Vila F na řeckém ostrově Rhodos je vše jiné než necitlivě vsazený betonový kvádr.


reklama