reklama

Může kamenná budova viset ve vzduchu?

Je to opravdu původní budova, nebo replika?  Foto: Je to opravdu původní budova, nebo replika? Foto: archiv Alex Chinneck

Ve vzduchu visící historická budova fascinovala kolemjdoucí. Za dokonalou iluzí byla práce stovky lidí různých profesí a jednoho umělce.

Překvapení v podobě zdánlivě levitující historické budovy nachystal Londýňanům a návštěvníkům města britský umělec Alex Chinneck. Doslova ve vzduchu visící 180 let stará budova tržnice v turisty hojně navštěvované čtvrti Covent Garden vzbuzovala po několik týdnů tento říjen zájem tisíců kolemjdoucích. Dokonalou iluzi Chinneck vytvořil s pomocí 14 tun vážící skryté ocelové konstrukce a tuny barvy. Fantastický výjev držel nad zemí nenápadný stánek a pod ním čtyři tuny protiváhy. Dílo, které si vyžádalo 500 hodin práce bylo jinak z polystyrénu, do něhož reliéf vyřezala počítačem řízená fréza. Povrch umělé hmoty byl opatřený kamenným práškem a teprve potom nabarvený.

Mistr architektonické iluze, Alex Chinneck, doposud obrátil budovu vzhůru nohama, jinou nechal stéct na chodník, další rozpustit se, jinou zbavil fasády.

Iluzorní výjev, který jeho autor nazval „Vezmi si můj blesk, ale nekraď mi mou bouřku,“ měl lidi bavit a probouzet jejich představivost. Na díle pracovalo více než sto lidí, mezi nimi architekti, inženýři, scenáristé i truhláři. Sám autor, který je nejmladším členem Královské britské sochařské společnosti, se při jeho instalaci podle svých slov mnohému přiučil. Složitá byla zejména po logistické stránce, kdy na frekventovaném malém náměstí pracovalo najednou deset bagrů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

 

Článek

Dům je v životní velikosti Foto:

V centru Londýna se pomalu rozpustil dům z vosku

Na první pohled klasický britský domek. Jeho životnost ale byla 2 měsíce.

Článek

Minibyt v Paříži Foto:

Dovedete si představit byt o 8 m²? V Paříži si ho můžete pronajmout

Nejmenší byt nabízený v Evropě k pronájmu je menší než vězeňská cela.

Článek

Dům jistí ocelové skoby Foto:

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Máte rádi život na hraně? Tak toto je přesně dům pro vás!

reklama