reklama

Na moderní městský byt stačilo polskému designérovi jen 13 m²

Vratislavský byt obýval sám designér několik let Foto: Vratislavský byt obýval sám designér několik letFoto: Jedrzej Stelmaszek

Třináctka nemusí být nešťastné číslo.

Co všechno se vejde do 13 čtverečních metrů? Skladiště nebo koupelna? Tyto rozměry by určitě stačily pro příjemně prostornou šatnu, pravděpodobně by se vešla i ložnice. Ale věřili byste tomu, že takto malý prostor může posloužit jako celý byt? Polskému designérovi Szymonu Hanczarovi ze studia Hanczar se to podařilo!

Vratislavský byt obýval sám designér několik let. Interiér si proto uzpůsobil k obrazu svému a samozřejmě k co největšímu pohodlí. Kromě malých rozměrů bytu vycházel při navrhování vnitřních prostor z předpokladu, že městský život lidem nabízí tolik možností, kde se mohou bavit, najíst, pracovat či se sejít s přáteli, že není nezbytně nutné všechny tyto aspekty života zahrnovat i do samotného obytného prostoru.

Jak málo stačí pro bydlení... Foto: Jak málo stačí pro bydlení...Foto: Jedrzej Stelmaszek

Byt má jednoduchý obdélníkový tvar a vyšší strop. Díky němu bylo možné nad kuchyňským koutkem a koupelnou vytvořit mezipatro pro spaní. „Nechtěl jsem mít velký byt, jehož údržba by vyžadovala spoustu času. Na druhou stranu jsem se navzdory omezenému prostor nechtěl vzdát pohodlí ani funkčnosti. Byla to tedy jedinečná výzva,“ dodává autor. V bytě pro něj bylo nejpodstatnější vytvořit si příjemný a oddělený prostor pro spánek a zajistit si dostatek úložných prostor. Vešel se i koutek pro relaxaci a pracovní místo.

Na zeď se vešlo i kolo Foto: Na zeď se vešlo i koloFoto: Jedrzej Stelmaszek

Interiér je zařízen – jak jinak – minimalisticky. Stěny, podlahová krytina i nábytek mají světlou barvu, aby se prostor aspoň vizuálně rozšířil. Možná vás ale trochu překvapí, že se do bytečku vešlo dokonce i kolo a houpací síť.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Zelené stěny i vířivka Foto:

Jak oživit nudný byt? Zkuste vertikální zahradu

Touto cestou se vydali i majitelé bytu v Miláně, kteří zatoužili mít kolem sebe dostatek přírody i v centru města.

Článek

Neobvyklý stůl, jehož podsada je spletena z ohýbaných spirál. Foto:

Inspirace: Nábytek ve tvaru spirály rozvlní interiér

Klasický tvar základního nábytku se po staletí neměnil. Sem tam ale umělci a dnes už i nápadití designéři dokážou vytvořit třeba židli a stůl v téměř jakémkoli tvaru....


reklama