reklama

Na titěrném pozemku postavili druhý dům

V sousedním novém rodinném domě se nacházejí pokoje všech členů rodiny Foto: V sousedním novém rodinném domě se nacházejí pokoje všech členů rodinyFoto: archiv Coy Yiontis Architects

Zrekonstruovat starý dům, nebo na jeho místě postavit nový? Osmičlenná rodina v Austrálii našla řešení v kombinaci obou možností.

V Austrálii žijí v průměru 3 obyvatelé na jeden kilometr čtvereční. V melbournské čtvrti Balaclava je to ale jiné – o místo je tam nouze. Rozrůstající se rodina potřebovala po jednom pokoji pro každé ze čtyř dětí, jeden pro rodiče a pokud možno ještě další pro prarodiče a velký obývací pokoj k tomu. Jako by toho bylo málo, mezi požadavky architektům zahrnuli i bazén. Aby stavba splnila náročné požadavky a současně ladila s viktoriánským okolím, rozhodli se ji architekti rozdělit na novou a starou část oddělené dvorem a současně propojené skleněným prvkem. Původní stavbu zrenovovali do její někdejší viktoriánské podoby. Interiér ovšem plní nové funkce kanceláře, knihovny, obývacího pokoje a pokoje pro hosty. Za ní situovanou novou patrovou stavbu od té staré odděluje již zmíněný dvůr s bazénem, který je rozšířením obývacích zón obou budov. Tak se architektům podařilo maximálně využít nevelký pozemek.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Příbytek z kontejneru – původně určeného k přepravě – může jeho majitel snadno přemísťovat Foto:

Jak postavit dům z lodního kontejneru? Cena, rozměry, co ohlídat

Lodní (přepravní) kontejnery jsou skvělým a levným stavebním materiálem.

Článek

Zařízení je jednoduché, podlahu tvoří OSB desky i se zachovanými razítky z výroby Foto:

Penzistka si na důchod přestavěla obilnici na luxusní dům

Učitelka si na penzi zařídila pohodlné bydlení v plechové obilnici.

Článek

Cadence Residence - vítěz soutěže o nejlepší dům Kanady Foto:

Zasloužený titul! Vítěz soutěže o nejlepší dům Kanady nad milion dolarů

Tenhle dům sbíral architektonická a designérská ocenění ještě dřív, než ho postavili.

reklama