reklama

NÁVOD: Pomoc, nastěhoval se k nám netopýr! Tipy, jak se zbavit nezvané návštěvy, a přitom zvířeti neublížit

Netopýři před zimou hledají úkryt.  Foto: Netopýři před zimou hledají úkryt. Foto: istock.com

V posledních týdnech se na pracovníky záchranných stanic obrátily už desítky lidí, kterým do domu či bytu vletěl netopýr. Zvláště letošní nezkušená mláďata často zabloudí právě do otevřených oken a nemohou najít cestu ven. Jak se netopýrů doma zbavit, a přitom jim neublížit?

V Česku žije 27 druhů netopýrů a všechny jsou chráněné, protože jde o silně ohrožené, nebo dokonce kriticky ohrožené druhy, takže pokud se doma setkáte s tímto nezvaným návštěvníkem, musíte si počínat opatrně. A že vůbec nejde o výjimku, dokazuje pár čísel. Jen v Praze s jistotou žije celkem 17 druhů netopýrů, kteří zde přezimují ve značných počtech. A i když jde o málo nápadná zvířata, využívají různé skrýše v blízkosti lidí, jako jsou různé podzemní úkryty, štoly a jeskyně.

Takových míst však není dostatek, a často si tak najdou zimoviště i ve sklepích či ve škvírách a nikách stěn paneláků a výškových budov. Problém se samozřejmě netýká jen Prahy, i města jako Brno, Liberec, Jablonce nad Nisou či Plzeň jsou každoročně vystavována přeletům netopýrů z letních kolonií.

Pokud najdete netopýra, manipulujte s ním opatrně. Foto: Pokud najdete netopýra, manipulujte s ním opatrně.Foto: istock.com

„Právě v době, kdy zvířata přelétávají z letních kolonií na zimoviště, si mohou mladí jedinci splést cestu a pootevřeným oknem či mikroventilací vletět do bytu. Pokud majitelé nejsou doma, mohou netopýři v bytě napáchat velké škody a nakonec i zemřít. To zaznamenali například pracovníci plzeňské záchranné stanice na konci srpna. Když přijeli do bytu, kde byli netopýři hlášeni, našli skupinu zvířat uvězněných ve stolní lampičce. 48 jedinců zahynulo, 18 jich přežilo,“ popisuje šéf stanice Karel Makoň.

Řešení je přitom jednoduché. Sezonní netopýří přelety se opakují rok co rok zhruba ve stejnou dobu. Obyvatelé měst, ve kterých se letní kolonie vyskytují, mohou své byty jednoduše zajistit naistalováním sítí proti hmyzu do oken. Ty stojí pár korun, přitom bezpečně zabrání vniku netopýrů.

Důležité je zachovat klid

Když večer netopýr vlétne do místnosti a začne zmateně pokojem poletovat, je třeba zachovat klid. I když různé zvěsti hovoří o přenosu vztekliny z netopýra na člověka, není takový případ známý. V místnosti zhasněte a odejděte, nebo se usaďte někde v rohu u stěny. Pak počkejte, až se zvíře zorientuje (chvíli může létat po místnosti) a samo vylétne ven. „Nedaří-li se mu najít cestu ven, můžete jej za pomoci rukavic opatrně vyndat ven a vypustit,“ radí Makoň.

Pokud jste nalezli netopýra ve dne, dejte ho do papírové krabice. Dovnitř vložte zmuchlaný kus látky nebo toaletní papír, aby se mohl schovat, a vodu v ploché misce. Po setmění k umístěte na vyvýšené místo, odkud může netopýr odletět a kam se na něj zároveň nedostanou jiná zvířata. Pokud netopýr neodletěl, volejte ihned odborníky. „Netopýr nalezený ve dne na zemi nebo visící na viditelném místě s největší pravděpodobností potřebuje pomoc člověka. Ihned volejte nejbližší záchrannou stanici nebo SOS netopýří linku 731 523 599 a konzultujte další postup,“ radí ochránci na webu zvirevnouzi.cz.

Nebojte se netopýrů, neublíží vám. Foto: Nebojte se netopýrů, neublíží vám.Foto: istock.com

Zimuje, není mrtvý

Netopýr jako hmyzožravec v zimě nemá zdroj potravy, ze kterého by doplnil energii spotřebovanou na létání. Proto během chladných měsíců upadá do strnulosti, která připomíná smrt, jeho tělesná teplota klesá a metabolismus zpomaluje. Najdete-li netopýra na místě, které je pro zimování vhodné, protože má stálou, nízkou teplotu, nerušte ho a nechte ho spát. Až se venku oteplí, zvíře se znovu probere k životu.

Pokud vám netopýr v zimě vletí do bytu, bude to pravděpodobně proto, že musel změnit zimoviště. „Teplý vzduch proudící otevřenou ventilačkou taková zvířata vláká do pasti – vlítnou do bytu a nemohou nalézt cestu ven. Netopýry je třeba co nejdřív předat odborníkům ze záchranné stanice. V žádném případě není možné je vypustit ven. Jako hmyzožravci nemají venku žádnou potravu a i když odlítnou, svoje energetické zásoby rychle spotřebují a hynou vysílením nebo zmrznou. Vypouštění netopýrů v zimě zákon kvalifikuje jako týrání,“ varují odborníci.

Vypadá hrozivě, ale je neškodný a potřebuje naši ochranu. Foto: Vypadá hrozivě, ale je neškodný a potřebuje naši ochranu.Foto: istock.com

V takovém případě odchyťte netopýra do krabice a kontaktujte nejbližšší záchranou stanici, například prostřednictvím aplikace Zvíře v nouzi či na dispečink záchranných stanic na telefonním čísle 774 155 155.

(lk)

Další články:

Článek

Nedejte podzimní rýmě šanci! Foto:

TIP: Zasaďte si do květináče rýmovník, na podzim vás zachrání od nachlazení

Léto zašláplo brzdu docela zprudka, rána jsou chladná a bude hůř. Ať chcete, nebo ne, období nachlazení a rýmy ťuká na dveře. Z hromady kapesníků vás možná letos vytáhne...

Článek

Jak se bydlí ve skále? Foto:

GALERIE: Jak se bydlí ve skále? Nahlédněte do domu, který je inspirovaný pravěkými příbytky. Má neobyčejnou atmosféru...

Španělsko je známo svým odvážným přístupem k architektuře a k bydlení vůbec. Vedle skvostných památek tu můžete narazit na překvapující výtvory moderní architektury. Dnes...

Článek

Studentky si pokoj na koleji přeměnily v útulné hnízdečko. Foto:

GALERIE: Studentky proměnily otřesný pokoj na koleji v tohle luxusní hnízdečko. Stálo je to minimum peněz!

Co dokážou dvě mladé studentky vlastníma rukama vykouzlit ze strohého pokoje na koleji? Podívejte se sami, jak si z „ vězeňské cely“ udělaly útulné útočiště, aby si...

reklama