reklama

Nebojte se pastelek! Pastelové barvy jsou zase in

Pastely budí dojem střízlivosti a něhy a ve srovnání se sytými základními tóny je vnímáme jako daleko méně výrazné a agresivní Foto: Pastely budí dojem střízlivosti a něhy a ve srovnání se sytými základními tóny je vnímáme jako daleko méně výrazné a agresivníFoto: Dulux

Inspirujte se pastelovými barvami a nebojte se jejich netypických tónů. Už dávno totiž neplatí, že pastelová růžová patří jedině do holčičího pokojíčku.

Jakým barvám říkáme pastelové

Pastelové barvy na nás působí příjemně, až nostalgicky – často totiž vyvolávají vzpomínky na naše oblíbené hračky či cukrovou vatu na pouti. Na barevné paletě se pohybují mezi odstíny růžové, modré, fialové či žluté – vždy však zjemněné bílou barvou. Budí dojem střízlivosti a něhy a ve srovnání se sytými základními tóny je vnímáme jako daleko méně výrazné a agresivní.

Trendové vrstvení

Nebojte se svoji oblíbenou pastelovou barvu kombinovat s ostatními. Design je o zábavě a emocích – a harmonické pastelové barvy navrstvené přes sebe či kombinované v nejrůznějších vzorech přesně tyto pocity vyvolávají. A právě vrstvení je momentálně in. „Vrstva + vrstva je jedním z trendů, které reflektují aktuální dění. Promítá se v něm používání barev pro vyjádření různé hloubky prostoru. Jedná se o spojení měkkých pastelových odstínů s neprůhlednými materiály a jejich vzájemné překrývání,‟ vysvětluje Martin Brodský, Senior Brand Manager Duluxu. Pokud je pro vás toto tvrzení příliš abstraktní, projděte si barevnou brožurku na: http://www.colourfutures.com/index.jsp), kde jsou všechny tyto trendy ztvárněny a vysvětleny.

Článek

Barvou roku je měděná oranžová Foto:

Barva roku: Měděná oranžová i zemitě rudá Marsala. S čím je zkombinovat?

Jedno je jisté, pro rok 2015 se barvy pohybují v červeném spektru.

Další využití pastelů v interiéru

1. Pastelové barvy nemusí být vždy jen poetické a romantické. Zkuste jejich jemnost vyvážit pomocí ostrých geometrických tvarů či chladných materiálů, jako je kov anebo syntetika. Docílíte tak harmonického celku, v němž se snoubí dva zdánlivé protiklady.

Zkuste pastel na nábytku Foto:

2. Pokud jste milovníky neutrálních tónů a pastelové barvy se vám zdají příliš odvážné, můžete je využít na pozadí. Stojí pak mimo centrum pozornosti, ale přesto umí zvýraznit určité elementy v interiéru.

3. Nebo se vydejte nejobvyklejší cestou a vyzdobte si pokoj pastelově laděným nábytkem. Není nic osobitějšího než jemně máslově žlutá komoda kombinovaná se světle modrým servírovacím stolkem. Malé detaily dokážou velké divy a mohou být vaším startovním bodem na cestě za láskou k pastelovým barvám.

4. Velmi originálně také působí jejich kombinace s neutrálními či zemitými barvami. Ideální je například stříbřitě šedá nebo tmavá námořnická modř. Pastelové barvy si skvěle rozumí také s měděnými odstíny.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Výrobci na největším veletrhu obkladů Cersaie letos nenechali návštěvníky na pochybách, že na obklad přenesou jakýkoli motiv Foto:

Aktuální trendy v obkladech pro podzim 2014: Dominují imitace

Prozkoumali jsme aktuální novinky na trhu s obklady.

Článekreklama