reklama

Nemáte klid? Postavte si útulnu v lese

Stavba je otevřená do korun stromů Foto: Stavba je otevřená do korun stromůFoto: archiv ČCA

Architekti vytouženou „zašívárnu“ v lese nejen navrhli, ale i vlastníma rukama postavili.

Útulna v krajině dotyčnému klientovi připadala jako ideální místo, kde by nabíral sílu pro svou náročnou práci v Praze. Trojice architektů ze studia Uhlík Architekti s ním vyrazila do kraje mezi středními a jižními Čechami, odkud pochází a kam od dětství rád jezdí. Zavedl je na pozemek uprostřed polí, lesů a luk, na odlehlé místo plné balvanů, které architekty nadchlo. „Magická krajina ve spojení s klientovým záměrem si nás okamžitě získala. Z klienta se mezitím stal náš kamarád a my se rozhodli, že útulnu postavíme sami vlastníma rukama,“ popisuje jeden z nich.

Článek

Desítku finalistů pak vyhlásí na slavnostním večeru 7. listopadu v Místě pro nové umění – Jatka 78 Foto:

O Českou cenu za architekturu se ucházejí stovky děl

O prestižní Českou cenu za architekturu bude bojovat 476 děl.

Navrhli ucelenou stavbu z opáleného dřeva volně stojící na balvanech. Uvnitř skrývá jeden spojitý vnitřní prostor o rozměrech zhruba 3 x 6 m. Na volnou rovnou plochu ve vstupní části navazuje stupňovitě zvednutá část zakončená plochou pro ležení a oknem směrem do korun stromů. Pod jednotlivými stupni jsou úložné prostory. Oba prosklené otvory se zavírají velkými okenicemi, ten větší pomocí kladky a navijáku

Topit se tu také dá Foto: Topit se tu také dáFoto: archiv ČCA

 Základní nosnou kostrou je trámková konstrukce, která vznikla ve spolupráci s místními tesaři. Vnitřní prostor je opláštěný OSB deskami, které zároveň konstrukci ztužují. Zvenku je celá stavba pobita opálenými prkny s polodrážkou. Materiál pro prkna i trámky majitel vytěžil z blízkého polomu a i součásti kladkového mechanizmu k ovládání okenice vyrobil zámečník ze sousední vesnice.

 

Víceúčelový prostor je podle jeho autorů určený nejen k přebývání, ale i pořádání menších představení nebo meditování. O tom, že jde o zdařilé dílo, svědčí i nominace do druhého kola klání o Českou cenu za architekturu.

 (dah)

Foto: archiv ČCA, Jan Kuděj

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Maminka vaří, holčička si může hrát Foto:

Skvělý nápad, jak z malého bytu 2+1 vytvořit 3+kk

Zajímavou možnost, jak ze dvoupokojového bytu udělat třípokojový, nastiňuje následující příklad z 18. pařížského okrsku.

Článek

Venkovský klid Foto:

Proměna městského bytu do útulného venkovského stylu

Vneste do svého bytu trochu uvolněnosti venkova.

reklama