reklama

Nevyhazujte korkové zátky. Máme 15 tipů na jejich recyklaci

Nechte se inspirovat k recyklaci korkových zátek, staňte se jejich sběratelem Foto: Nechte se inspirovat k recyklaci korkových zátek, staňte se jejich sběratelemFoto: All

Korek je přírodní materiál, který by bylo škoda jen tak vyhazovat.

Dopřejete si večer po práci pár doušků dobrého vína a je vám přece jen trochu líto vyhazovat korkové zátky z dopitých lahví? Není divu, korek je úžasný přírodní materiál, který se přímo nabízí k dalšímu využití.

Korek je kůrou dubu korkového – stálezeleného, neopadavého stromu, který roste na plantážích hlavně v Portugalsku. Sklízí se odřezáváním ze stromu, ale to se provádí jen jednou za několik let; nejméně po devíti letech, ale na opravdu kvalitní materiál se čeká i třicet let. Korkové zátky se v lahvích vína poprvé objevily už v roce 1530 a používají se dodnes. Někteří vinaři začali při plnění lahví dávat předost šroubovacím nebo plastovým uzávěrům a tvrdí, že pro některé druhy vín jsou dokonce vhodnější. Ale korek je korek a jeho vytažení z láhve doprovázené typickým mlasknutím je pro mnohého milovníka vína stejně příjemné, jako následné popíjení vína. Nechte se inspirovat k recyklaci korkových zátek, staňte se jejich sběratelem. Většinou stačí trocha času a šikovnosti a můžete vykouzlit stylový kousek do domácnosti nebo originální dárek. Přesvědčte se.

Korek oceníte i při pěstování bylinek. Podobné zápichy dokáže vyrobit každý, použít se dají v květináči i na záhonku Foto: Korek oceníte i při pěstování bylinek. Podobné zápichy dokáže vyrobit každý, použít se dají v květináči i na záhonkuFoto: Shineyourlightblog.com

(bras)

Článek

Každý uzávěr má své výhody a nevýhody Foto:

Korek, nebo plast aneb Jak poznat podle uzávěru kvalitní víno

Korkovým zátkám ještě neodzvonilo a plast neznamené nekvalitní víno.

Článek

Článek

No není to geniální?  Foto:

10 super nápadů, jak ukládat malou parádu

Také podléháte módním trendům a máte tolik náušnic a další bižuterie, že už v klasické šperkovnici ztrácíte přehled? Nezoufejte, i malá paráda se dá ukládat chytře.

reklama