reklama

New York s Dvojčaty a bez Dvojčat: Jak se změnila podoba města po 11. září 2001?

Vlevo Dvojčata, vpravo nově postavená první budova Světového obchodního centra - 1 World Trade Center (WTC1), která nahradila Dvojčata Foto: Vlevo Dvojčata, vpravo nově postavená první budova Světového obchodního centra - 1 World Trade Center (WTC1), která nahradila DvojčataFoto: Wikimedia Commons

Dvojčata v New Yorku nahradil po útocích jediný mrakodrap nového Světového obchodního centra. To ale není jediná změna.

Dnes je tomu 14. let, co zmizel jeden z výrazných vizuálních symbolů Spojených států amerických - "Dvojčata" (Twin Towers) - mrakodrapy, které byly součástí Světového obchodní centra a dominantou New Yorku. Dvojčata (Severní a Jižní věž nebo též budova č. 1 a 2) byla díky své výšce 417 m nejvyšší na světě, ale jen krátce, dva roky po výstavbě, v roce 1974 o prvenství přišla.

Co následovalo, je notoricky známo: teroristický útok z 11. září 2001, kdy je úmyslně zasáhla dvě letadla, Boeing 767-200 společnosti American Airlines - let č.11, (který zasáhl Severní věž) a Boeing United Airlines - let č.175 (Jižní věž). Po zásazích se obě věže zřítily.

Celé Světové obchodní centrum bylo původně komplexem sedmi budov, kromě Dvojčat se zřítil i další mrakodrap -  Budova č. 7., ačkoliv jej žádné letadlo nezasáhlo. Nižší Budovy 3, 4, 5 a 6 sice zůstaly stát, ale byly troskami natolik poničeny, že musely být strženy a celá lokalita připomínala místo po apokalipse - po výbuchu získala název Ground Zero.

Panorama města s Dvojčaty:

Světové obchodní centrum Foto: Světové obchodní centrumFoto: Soerfm/Wikimedia Commons; Public Domain

A bez Dvojčat už s novou jedničkou, která je nahradila:

Nové panorama New Yorku s Jedničkou - 1. budovou Světového obchodního centra, která nahradila Dvojčata (Věže č. 1 a 2) Foto: Nové panorama New Yorku s Jedničkou - 1. budovou Světového obchodního centra, která nahradila Dvojčata (Věže č. 1 a 2)Foto: Wikimedia Commons

Podívejte se na plánek místa před teroristickým útokem:

Mapka Světového obchodního centra před útokem z 11. září 2001 Foto:

Mapka Světového obchodního centra před útokem z 11. září 2001

Termínem ground zero se v angličtině označuje místo na zemi, kde došlo k výbuchu bomby. Nyní je tento pojem s velkým G spojen zejména právě s místem, kde stálo původní Světové obchodní centrum. (Zdroj: Wikipedie)Místo bývalého Světového obchodního centra od té doby prošlo velkou proměnou: v roce 2003 vyhrál projekt architekta Daniela Libeskinda. Ten navrhl, aby se na Ground Zero, což představuje 59 tisíc m², vybudovalo kulturní centrum, velký památník a visuté zahrady. Z původně 7 budov Světového obchodního centra (World trade center) se jich mělo postavit jen 5 neboli věže WTC 1, WTC 3, WTC 4, WTC 5 a WTC 7. Z nich ale dosud byly postaveny jen 3:

World Trade Center 7 byla dokončena v roce 2006. Mrakodrap měří 228 m a má 52 podlaží. 

4 World Trade Center (říká se mu také 150 Greenwich Street) byla dokončena v roce 2013 a měří 298 m.

World Trade Center 1, která nahradila Dvojčata, byla dokončena v roce roce 2013 a měří 541 m.

Ze stavby WTC 5 se nakonec ustoupilo a na místě je parkoviště.

Národní památník 11. září, National Memorial  11 september, mezi nimi budova Muzea věnovaného obětem 11. září Foto: Národní památník 11. září, National Memorial 11 september, mezi nimi budova Muzea věnovaného obětem 11. záříFoto: Cadiomals/Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0

Budovy Světového obchodního centra na místě Dvojčat  doplnil Národní památník 11. září spolu s Muzeem věnovaným obětem 11. září. Památník má podobu dvou obrovských nádrží na místě Dvojčat. Mezi těmito dvěma nádržemi je vlastní muzeum věnované obětem 11. září. Newyorské Ground Zero se dnes jmenuje Memorial Plaza.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Nová dominanta Manhattanu je vysoká 541 m Foto:

V New Yorku se otevřela nová budova Světového obchodního centra

První nájemci se stěhují do mrakodrapu 1WTC. Zda jde o nejvyšší mrakodrap západní polokoule, ale není jisté.

Článek

Nejvyšší rezidenční budova v Česku nabízející unikátní výhledy  na Prahu vyrůstá v oblasti Pankrácké pláně Foto:

Nejvyšší a nejluxusnější mrakodrap se staví v Praze na Pankráci. Byty budou stát i 100 milionů Kč

Praha získá nové nej – nejvyšší bytovou budovu, která bude měřit 104 m.

reklama