reklama

Norská chata stojí z kopce

Stavět bez bagru je svého druhu projev respektu ke krajině Foto: Stavět bez bagru je svého druhu projev respektu ke krajiněFoto: Reiulf Ramstad Arkitekter

Chata dokonale zapadá do okolní krajiny.

Dřevostavba v norských horách nad vesničkou Ål vypadá na první pohled jako každý jiný počin soudobých architektů. Jenže není.

Chata na půdorysu ve tvaru „V“ skýtá výhled do krajiny dvěma kompletně prosklenými průčelími. Nadto ji ozvláštňuje jeden z traktů, který kopíruje svažitý pozemek. Neobvyklý půdorys skýtá tu výhodu, že důsledně odděluje obývací zónu od části s ložnicemi.

Chata, již navrhlo studio Reiulf Ramstad Arkitekter, stojí na výchozím místě pěších výletníků i běžkařů. Pětičlenná rodina, které patří, hodlá využívat obojího, a tak je dřevostavba uzpůsobená k celoročnímu obývání.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

První setkání s touto stavbou bývá matoucí Foto:

Švédská chata se tváří jako jalovcový háj

Vinylová fasáda chaty na švédském ostrově je potištěná motivem stálezeleného jehličnanu. Budí tak zdání zrcadlového odrazu okolní krajiny.

Článek

Článek

Gauče, křesla, stojací lampy i stolek pořídila majitelka z druhé ruky na stránkách Restoration Hardware Foto:

INSPIRACE Americká fotografka ozvláštnila svůj dům snímky z cest

Unikátní mix rodinných starožitností a snímků z cest do exotických zemí dodávají osobitý ráz rezidenci fotografky Rudi Dundasové v Severní Kalifornii.

 

reklama